satelitarna stacja naziemna

W okolicach Krakowa powstanie satelitarna stacja naziemna

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

W Pobiedniku Wielkim (województwo małopolskie) powstanie satelitarna stacja naziemna. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Inwestycja będzie efektem współpracy krakowskiej AGH i Stowarzyszenia Aeroklub Krakowski.

Satelitarna stacja naziemna — do czego ma służyć?

satelitarna stacja naziemna

AGH i krakowski aeroklub współpracują, by m.in. upowszechniać wiedzę o technologiach kosmicznych i lotnictwie. Stacja satelitarna będzie obiektem wykorzystywanym do prowadzenia zajęć dydaktycznych z użyciem specjalistycznego sprzętu. Ja przekazała rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska, w zamkniętej kopule będzie umieszczony system antenowy o średnicy 4,5 m i wadze ok. 1900 kg. Ma to go chronić przed zjawiskami atmosferycznymi.

W nowej stacji będzie można opracowywać technologie kosmiczne. Studenci będą mogli też testować rozwiązania zwiększające niezawodność, bezpieczeństwo oraz efektywność transmisji danych np. między satelitami. Na tym jednak nie koniec. Stworzenie naziemnego segmentu systemu łączności satelitarnej niezbędne jest do obsługi przyszłych misji kosmicznych realizowanych przez pracowników oraz studentów AGH, między innymi w kontekście planowanego na kolejne lata wyniesienia satelity AGH na niską orbitę okołoziemską — uważa profesor Tadeusz Uhl, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

Czytaj także: Kraków testuje elektryczny autobus – wygląda jak tramwaj, a ładuje się jak trolejbus

W przedsięwzięciach realizowanych w nowej stacji będą uczestniczyć m.in. ośrodki naukowe i przedstawiciele przemysłu kosmicznego, zarówno z Polski, jak i zza granicy.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy