ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
dodatkowe kody QR w mObywatelu

Dodatkowe kody QR w mObywatelu uzupełniają Unijny Certyfikat COVID

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W mObywatelu pojawiły się dodatkowe kody QR, które uzupełniają Unijny Certyfikat COVID. To ważna informacja dla osób podróżujących za granicę. Powinny one przed wyjazdem zaktualizować aplikację.

Dodatkowe kody QR w mObywatelu

Nowe kody znajdują się w aplikacji mObywatel w wersjach 3.1.1 (18.119) na Androida oraz 2.4.1 (588) na iOS. Po aktualizacji do jednej z tych wersji będzie można uzupełnić Unijny Certyfikat COVID o kolejne kody QR. Każdy z nich odpowiada jednej z przyjętych dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Zależnie od systemu informatycznego służącego w danym kraju do weryfikacji unijnych certyfikatów, okazujemy ostatni lub przedostatni kod QR. Dlatego bardzo ważne jest, by przed podróżą wykonać trzy proste zadania: zaktualizować aplikację mObywatel, odświeżyć certyfikat korzystając z najnowszej wersji aplikacji mObywatel oraz zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym kraju – wyjaśnia Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Po pobraniu aktualizacji powinniśmy uruchomić mObywatela, wybrać Unijny Certyfikat COVID oraz kliknąć opcję Odśwież. Wtedy w aplikacji pojawią się wszystkie dostępne kody QR. Warto jeszcze przed wyjazdem sprawdzić, który z kodów będzie wymagany np. podczas odprawy granicznej. Zazwyczaj jest to ostatni lub przedostatni kod.

Czytaj także: Dzięki Raspberry Pi ta ryba spaceruje ulicami miast

Oprócz kodów związanych ze szczepieniem, w mObywatelu znajdziemy również takie, które potwierdzają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa oraz przebytą chorobę COVID-19.

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najnowsze wpisy