Smartfon skanujący kod QR przyklejony na drewnianym stole w restauracji.

Jak zeskanować kod QR? Niezawodne metody dla Androida i iPhone’a

10 minut czytania
Komentarze

System kodów QR jest coraz powszechniejszy, natomiast nie każdy wie, jak zeskanować kod QR. Warto się tego nauczyć, bo skorzystanie z czarno-białego znaczka jest szybkie i często bardzo użyteczne. Poniżej znajdziesz najprostsze i najszybsze metody na skanowanie kodu QR.

Co to jest kod QR?

skanowanie kodów QR telefonem
Kod QR można zeskanować na przykład w restauracji. Fot. Tim Douglas / Pexels

Zanim odpowiemy jak zeskanować kod QR warto odpowiedzieć na podstawowe pytanie. Czym tak naprawdę jest czarno-biały znaczek? Kod QR (czyli Quick Response) to superwygodny, pojemny i szybki nośnik danych. W praktyce prezentuje się jako dwukolorowa grafika, która składa się z wielu małych kwadratów. Większość kodów jest czarno-biała, natomiast QR może wykorzystać dowolne kontrastujące kolory.

Zastosowanie kodu QR jest imponujące. Znaczek służy do zapisu i udostępniania adresów URL, a także indywidualnych informacji przyporządkowanych dla konkretnego użytkownika. Zakodowany może być fragment tekstu, e-mail, czy cała elektroniczna wizytówka. Kody QR są powszechnie stosowane do przekierowania na wybraną stronę, do aplikacji, czy usługi. Dzięki temu niewielkiemu biało-czarnemu kwadratowi możesz odesłać do szczegółowej oferty swojego biznesu czy udostępnić znajomemu hasło do sieci. Do odczytu kodu QR wystarczy bowiem tylko telefon ze sprawnym aparatem. 

Gdzie zeskanować kod QR?

Smartfon z wyświetlonym certyfikatem zdrowotnym COVID-19 leży na mapie z widocznymi dokumentami podróży i paszportem.
Fot. Leeloo The First / Pexels

W ostatnich latach kody QR cieszą się znacznym wzrostem popularności. Na pewno miał na to wpływ rozwój usług mobilnych oraz cyfryzacja wielu sektorów usług publicznych. Wśród nich można wymienić transport, służbę zdrowia oraz obsługę wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych. W kodach QR zapisywane były też wszelkie informacje z Unijnych Certyfikatów COVID dostępne na koncie pacjenta w aplikacji mObywatel lub mojeIKP. 

Na tym jednak nie kończą się funkcjonalności tej niepozornej kwadratowej grafiki. Za pomocą skanu kodu QR możemy dziś wygodnie i bez kolejki odebrać zamówienie z Paczkomatu i innych automatów paczkowych. Użytkownik w kodzie QR może mieć bilet na pociąg, czy samolot. Skanery czarno-białych znaczków są także w bramkach przy wejściu na halę, na której odbywają się różnego rodzaju wydarzenia. Do tego w wielu polskich miastach autobusy czy metro (to jak na razie tylko w jednym mieście) oferują dedykowane kody QR, których zeskanowanie służy do skasowania biletu na przejazd.

Ponadto kod QR to też powszechny sposób na łatwe logowanie się i rejestrowanie mobilnej wersji różnych serwisów, w tym Konta Google czy Dzienniczka+. Kody QR są też często wykorzystywane przez twórców treści, czy gier. Udostępniane kody często kryją zawartość dodatkową.

Jak wygenerować kod QR?

Zrzut ekranu komputera z oknem przeglądarki pokazującym QR kod zawierający logo Twitch w centrum, otoczony przez interfejs użytkownika serwisu Android.com.pl.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Warto zauważyć, że stworzony kod będzie działał wiecznie, chyba że zawartość zaszyfrowana na nim zostanie usunięta. Co jeszcze bardziej istotne, generowanie kodów jest proste i darmowe. Dlatego każdy bez trudu może zakodować swoje dane i udostępnić je w opisywanej formie. Do generowania kodów służą liczne strony internetowe i aplikacje mobilne. Tego typu rozwiązania są czasami wbudowane w przeglądarkę internetową. Google Chrome daje dostęp do udostępnienia strony za pośrednictwem kodu QR.

Większość z tego typu narzędzi będzie działać na podobnej zasadzie, to znaczy:

  1. Na początku należy wybrać rodzaj treści/informacji, jaką chcemy zakodować.
  2. Następnie trzeba ją wpisać lub wkleić w odpowiednie pole.
  3. Na koniec wystarczy pobrać kod QR w wybranym formacie oraz rozmiarze.

Łatwy i szybki proces kończy się zapisaniem obrazka na komputerze, smartfonie, czy tablecie. Powstałą grafikę można przesyłać w mailu, za pomocą komunikatora lub po prostu ją wydrukować.

Jak zeskanować kod QR aparatem smartfona?

Osoba skanuje kod QR na przesyłce przy pomocy smartfona.
Fot. Kampus Production / Pexels

Najszybsza i najbardziej intuicyjna metoda to zeskanowanie kodu QR aparatem smartfona z systemem Android. Do tego nie będzie potrzebny telefon z dobrym aparatem. Aby to zrobić, należy uruchomić aplikację aparatu i najechać na wybrany kod. Dokładnie w ten sposób, jakbyśmy chcieli zrobić mu zdjęcie. Obiektyw telefonu zadziała w jak skaner kodów QR i odczyta zakodowaną informację. Urządzenie wyświetli też komunikat z informacją o zawartości kodu z zapytaniem, czy pokazać zawartość. W zależności, do czego odsyła kod QR, zostanie tam przekierowany. Może to być strona www, lokalizacja w mapach Google, link do YouTube, a nawet notatka, która zostanie wyświetlona w notatniku smartfona. 

Najprostsza metoda sprawdzi się zarówno przy skanowaniu kodów QR z ekranu, jak również z fizycznych nośników jak kartka czy naklejka. Jedynym warunkiem jest smartfon z systemem nie starszym niż Android 9 oraz iOS 11. 

Jak zeskanować kod QR iPhone’em

Tył smartfona z logo Apple trzymanego w ręce na tle rozmytego pokoju.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Analogicznie przedstawia się skanowanie kodów QR za pomocą iPhone’a. W przypadku modeli obsługiwanych przez co najmniej system iOS 11. Kompatybilne są urządzenia od modelu iPhone 5s oraz serii SE wzwyż. Kody QR można zeskanować za pomocą wbudowanej aplikacji Aparat. Biorąc pod uwagę, że w tym roku pojawią się iPhone’y 16, w zasadzie każdy sprawny smartfon Apple powinien zeskanować kod aparatem.

Jak zeskanować kod QU iPhone’m? Aby to zrobić wystarczy tylko kilka prostych kroków:

  1. Należy uruchomić aplikację aparatu
  2. Następnie trzeba nakierować obiektyw na wybrany kod QR. Postępuj dokładnie tak, jak chciałbyś umieścić kod w swoim kadrze. 
  3. Ostatnim krokiem jest naciśnięcie pojawiającego się powiadomienia. Informacja, która pojawia się w tym momencie na ekranie to odnośnik, który przekieruje do zakodowanej zawartości.

Jak zeskanować kod QR telefonem. Obiektyw Google alternatywą dla aparatu

Smartfon wyświetlający stronę główną wyszukiwarki Google z paskiem wyszukiwania i opcjami, w tym tłumaczeniem tekstu oraz zakupami produktów.
Fot. Google / materiały prasowe

Kiedy jednak z jakiegoś powodu Twój smartfon nie oferuje skanera w domyślnej aplikacji aparatu, możesz skorzystać z innych dostępnych metod. Alternatywą jest aplikacja Obiektyw Google. Jeżeli jesteś użytkownikiem Androida, to w zdecydowanej większości jesteś połączony na telefonie ze swoim Kontem Google. Dlatego możesz śmiało skanować kody QR poprzez Google Lens.

Pierwsza metoda uwzględnia aplikację Zdjęcia Google. W tym wypadku trzeba będzie wcześniej pobrać grafikę kodu QR, zrobić jej screen lub zwykłe zdjęcie. Po tym należy otworzyć ją w pełnym widoku z poziomu folderu Google. Wtedy pojawi się pasek menu z opcją Obiektyw do wyboru. Klikamy w nią, by inteligentny obiektyw umożliwiający wyszukiwanie obrazem mógł rozczytać zaszyfrowany kod.

Drugie możliwe rozwiązanie, to zeskanowanie kodu QR bezpośrednio za pomocą aplikacji Obiektyw Google. W tym wypadku niezbędne będzie włączenie aplikacji i odszukanie ikony Obiektywu Google w dodatkowych opcjach fotografii lub w wyszukiwarce Google. Następnie należy postępować jak przy standardowej próbie zrobienia zdjęcia. Wystarczy tylko skierować obiektyw na wybrany kod QR, a ten od razu pokaże odnośnik. 

Jak zeskanować kod QR? Polecane aplikacje

Dwie osoby trzymające smartfony, z których jeden skanuje kod QR na ekranie drugiego telefonu.
Fot. Marielle Ursua / Unsplash

Jeśli z jakiegoś powodu wcześniejsze metody zawiodły i skaner nie działa, zawsze można zdecydować się na dedykowaną aplikację. Duża część z nich oferuje też generator kodów QR. Alternatywy można pobrać z Google Play i App Store. Najpopularniejszym i wciąż aktualizowanym rozwiązaniem dostępnym w Sklepie Play jest aplikacja QR Code Generator & QR Maker. Jej największym atutem jest to, że oprócz samego skanowania możesz dzięki niej wygenerować i spersonalizować także własne kody QR. Te z powodzeniem wykorzystasz m.in. do umieszczenia w swoim CV, przekierowując do swoich mediów społecznościowych czy portfolio.

Kiedy wystarczy Ci coś prostszego, wtedy po prostu wyszukaj w Sklepie Play lub App Store zwyczajny czytnik kodów QR ze skanerem kodów kreskowych. Za przykład niech posłuży Czytnik Kodów QR i Kreskowych. Ten nie będzie zawierał dodatkowych ustawień do tworzenia własnych znaków. Zaoferuje jednak możliwość szybkiego zakodowania i katalogowania danych, jak np. hasło do Wi-Fi czy kontakty. Najpewniejsze są aplikacje i rozwiązania od dużych producentów, natomiast popularne oprogramowanie w sklepach Google Play i App Store również są godne zaufania. Kody QR niosą ze sobą także niebezpieczeństwo. Zatem jak korzystać ze znaczków w sposób odpowiedzialny?

Niebezpieczeństwo kodów QR

kody qr na białych plakatach w przestrzeni publicznej, człowiek ubrany na czarno idący ulicą
Fot. Toa Heftiba / Unsplash

Tak duża prostota w wygenerowaniu własnego kodu ma swoje ciemne strony. Niepozorne znaczki to czasami tak naprawdę groźne kody QR. Należy pamiętać, żeby nie skanować kodów z niepewnych źródeł. Szczególną uwagę należy zwrócić w social media. Nie należy skanować też podejrzanie wyglądających kodów w przestrzeni publicznej. Kod naklejony na stoliku w restauracji prawdopodobnie zaprowadzi do menu, ale pod żadnym pozorem nie należy skanować kodów naklejonych np. na słupach ogłoszeniowych.

Jeśli mimo to zeskanujesz taki znaczek, nie wchodź w podejrzane linki. Mogą one prowadzić do niebezpiecznych stron internetowych, które mogą ukraść nasze dane. Kod QR może też bezpośrednio prowadzić do pobrania złośliwego oprogramowania. W obydwu przypadkach użytkownik może stracić pieniądze i czas potrzebny na naprawienie powstałych szkód. Warto więc pamietać o kilku kluczowych zasadach bezpieczeństwa dotyczących kodów QR:

Jak zeskanować kod QR? Pytania i odpowiedzi

Co to jest kod QR?

Kod QR (Quick Response Code) to dwuwymiarowy kod kreskowy, który może przechowywać przydatne informacje. Można go zeskanować w szybki i łatwy sposób. Wystarczy smartfon z aparatem.

Jakie są główne zastosowania kodów QR?

Kody QR mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Są używane w marketingu, czy usługach mobilnych. Można je wykorzystać do szybkiego dostępu do stron internetowych, logowania się do różnych usług, udostępniania informacji kontaktowych, czy nawet do mobilnego zakupu biletów.

Jak zeskanować kod QR?

Do skanowania kodów QR wystarczy smartfon z aparatem fotograficznym i odpowiednią aplikacją do skanowania. Większość nowoczesnych smartfonów z systemami operacyjnymi Android lub iOS umożliwia skanowanie kodów bezpośrednio z aplikacji aparat.

Jak można samodzielnie wygenerować kod QR?

Wygenerowanie własnego kodu QR jest proste i można to zrobić za pomocą wielu dostępnych online generatorów kodów QR. Proces ten zwykle obejmuje wybór rodzaju informacji do zakodowania, wprowadzenie danych i pobranie gotowego kodu w formie graficznej do dalszego wykorzystania.

Czy skanowanie kodów QR jest bezpieczne?

Skanowanie kodów QR jest generalnie bezpieczne, jednak istnieje ryzyko skanowania złośliwych kodów, które mogą przekierować użytkownika do niebezpiecznych stron internetowych. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, zaleca się skanowanie kodu QR tylko z zaufanych źródeł.

Zdjęcie otwierające: Albert Hu / Unsplash

Motyw