ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Blik euro

Operator Blika planuje rozliczać transakcje w euro — projekt jest już gotowy

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Choć Blik jest bardzo popularny w Polsce, to banki za granicą nie mogą go oferować — gdyby operator systemu rozliczał transakcje w euro, mogłoby to ulec zmianie. Właściciel Blika, czyli Polski Standard Płatności, ma ambicję spopularyzowania swojego rozwiązania w innych krajach niż Polska. Krok w tym kierunku właśnie został wykonany.

Blik i transakcje rozliczane w euro?

Na ostatnim posiedzeniu działającej przy Narodowym Banku Polskim Rady ds. Systemu Płatniczego, władze Blika pokazały plany połączenia z europejskim systemem płatniczym. Realizacja takiego planu pozwoli spółce rozliczać transakcje w euro, co z kolei umożliwi bankom za granicą udostępnienie Blika swoim klientom. O sprawie poinformował portal cashless.pl, a potwierdzenie tych doniesień znalazło się na oficjalnym profilu Blika na Twitterze.

Naszą ambicją jest integracja z systemami europejskimi aby realizować rozrachunki w Euro. To krok w stronę włączenia zagranicznych uczestników do systemu – czytamy na profilu Blika na Twitterze. Proces włączania zagranicznych banków do grona instytucji oferujących Blika wymaga współpracy między Polskim Standardem Płatności a NBP.

Czytaj także: Kolejny bank udostępnił Blika swoim klientom

W III kwartale 2021 roku Blik miał 8,6 mln aktywnych użytkowników. Od ok. trzech lat Polacy częściej płacą za zakupy w sieci Blikiem niż kartą. Popularną funkcją polskiego systemu płatności są również przelewy na telefon. W III kwartale tego roku stanowiły one 16,5% wszystkich transakcji Blikiem.

źródło: cashless.pl, Twitter/BLIKmobile

Sprawdź najnowsze wpisy