Google ujawniło, że niedawno przerwało działanie ogromnej sieci komputerów zaatakowanych przez Glupteba. Firma szacuje, że złośliwe oprogramowanie zainfekowało około miliona komputerów z systemem Windows na całym świecie, co czyni go jednym z największych znanych do tej pory botnetów. Oczywiście nie oznacza to, że nie istnieją większe sieci tego typu, które jednak znacznie lepiej się ukrywają.

Google zablokowało największy znany botnet

Google zablokowało największy znany botnet
Źródło: ElisaRiva from pixaby

Botnet to sieć komputerów lub urządzeń podłączonych do Internetu zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, które znajduje się pod kontrolą jednej strony. W tym przypadku Google odkryło, że za całością stoją przynajmniej dwie osoby z Rosji, chociaż najprawdopodobniej stoi za tym znacznie większa grupa. Mimo to firma pozywa dwóch znanych sprawców w nadziei, że ustanowi precedens, który stworzy ryzyko prawne dla operatorów botnetów oraz pomoże zniechęcić ich do przyszłych działań.

Zobacz też: Xiaomi ma nowy pomysł na ładowanie 100 W – ma być o wiele bezpieczniej

Firma twierdzi, że czasami sieć rozrastała się o około 1000 urządzeń dziennie. Złośliwe oprogramowanie, które dodaje komputer do botnetu Glupteba jest zazwyczaj ukryte na podejrzanych stronach internetowych, które oferują darmowe oprogramowanie. Według Google, operatorzy używali złośliwego oprogramowania do kradzieży danych osobowych, wydobywania kryptowalut i kierowania innego ruchu internetowego przez zainfekowane maszyny. Według The Washington Post, hakerzy wykorzystali również niektóre z usług Google do dystrybucji złośliwego oprogramowania. Firma zawiesiła ponad 1000 kont, które były wykorzystywane do rozprzestrzeniania Glupteba.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.