ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Prywatne sieci 5G

Prywatne sieci 5G stają się rzeczywistością dzięki Amazonowi

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Prywatne sieci 5G są czymś, o czym było głośno przed premierą tej technologii i z czasem nieco ucichło. Chodzi o to, aby przynieść wysokiej przepustowości, niskie opóźnienia na teren pojedynczego zakładu firmy. Ma to zapewnić szybkość i niezawodność sieci przewodowych wraz z elastycznością i bezpieczeństwem opartych na połączeniach bezprzewodowych. Zmniejszy to także konieczność stosowania plątaniny kabli sieciowych, co także jest sporym atutem w przypadku, gdy nie ma możliwości ich łatwego ukrycia.

Prywatne sieci 5G

Prywatne sieci 5G

Praktycznie każda duża firma technologiczna na świecie wspominała coś o zastosowaniu 5G w produkcji. Xiaomi pochwaliło się nawet fabryką 5G. Problem w tym, że zebranie odpowiedniego sprzętu, aby stworzyć małą sieć, nie jest zbyt tanie, ani — co bardziej istotne — proste. Sytuacja ta może jednak ulec zmianie, ponieważ Amazon zdołał zebrać wszystkie wymagane kawałki razem i oferuje rozwiązanie o nazwie AWS Private 5G.Nowa usługa AWS wykorzystuje ogromne zasoby chmury obliczeniowej firmy i jej działalność w modelu pay-as-you-go w rozwiązaniu, które pozwala firmom włączyć nową sieć 5G w ciągu kilku dni, a nie miesięcy.

Zobacz też: Nvidia przygotowuje się na CES – swój pokaz rozpocznie przed Intelem

Amazon dostarcza anteny i inny sprzęt RAN (radio access network), jak również karty SIM używane do podłączenia urządzeń do sieci, a następnie wykorzystuje swoje oprogramowanie Open RAN i Outpost on-premise sprzęt komputerowy. Tym samym zapewnia firmom wszystko, czego potrzeba do uruchomienia prywatnej sieci 5G. Amazon zdecydował się na wykorzystanie swobodnie dostępnej części GAA (General Availability Access) CBRS (Citizens Broadband Radio Service) jako środka dostarczania sygnałów bezprzewodowych sieci, zamiast sięgnąć po częstotliwości ze spektrum RF. I był to świetny ruch, ponieważ koszty, konieczne warunki do spełnienia, oraz sam czas na uzyskanie licencji na częstotliwości RF stanowi olbrzymi problem. Możliwe, że wiele innych firm weźmie przykład z Amazona i wkrótce tego typu kompletne rozwiązania staną się znacznie powszechniejsze na rynku.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy