ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Wikipedia jako NFT

Pierwsza edycja Wikipedii zostanie wystawiona na aukcję jako NFT

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

15 stycznia 2001 roku Jimmy Wales dokonał pierwszej edycji Wikipedii, zapoczątkowując tym samym powstanie najsłynniejszej wolnej encyklopedii internetowej na świecie. Teraz wystawiono tę samą edycję na aukcji NFT wraz z komputerem iMac w kolorze truskawkowym, którego użył do stworzenia strony. Aukcja zatytułowana Narodziny Wikipedii będzie trwała do 15 grudnia. Osoba, która wylicytuje najwyższą cenę, będzie mogła edytować dzieło według własnego uznania.

Wikipedia jako NFT

Wikipedia jako NFT

Część wpływów ze sprzedaży NFT wesprze WT.Social, projekt sieci społecznościowej z Walii, który ma na celu stworzenie zdrowej i bezpiecznej alternatywy dla tradycyjnych platform mediów społecznościowych. Platforma ta jest wolna od reklam i wykorzystuje model oparty na darowiznach, więc wszelkie dodatkowe pieniądze są konieczne, aby dalej rozwijać projekt.

Wikipedia jest największym skupiskiem ludzkiej wiedzy, jakie kiedykolwiek powstało. To świadectwo potęgi tego, co może osiągnąć crowd-sourcing: umożliwienie miliardom ludzi dostępu do ogromnej skarbnicy informacji i to wszystko za darmo.

— ​powiedział Peter Klarnet, starszy specjalista Christie’s ds. amerykańskich książek i rękopisów.

Zobacz też: Następca iPhone SE jest w drodze – kilka funkcji nas zaskoczy

NFT trafiają ostatnio na pierwsze strony gazet, ponieważ niektórzy są skłonni zapłacić 650 000 dolarów za jacht dostępny tylko w metaverse, kupić pierwszego tweeta w historii za 3 miliony dolarów, a nawet wydać 5,4 miliona dolarów za kod źródłowy World Wide Web. Obecnym rekordzistą pod względem najdroższego NFT jest kolaż sztuki cyfrowej o nazwie Everydays: The First 5000 Days, który został sprzedany za 69 milionów dolarów. Ciekawe, za ile sprzedany zostanie pierwszy wpis na Wikipedii?

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy