Gra z mechanizmem przeciwbólowym

Gra z mechanizmem przeciwbólowym odwraca uwagę dziecka u lekarza

2 minuty czytania
Komentarze

Naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego opracowali ciekawy program — to gra z mechanizmem przeciwbólowym. Jej zadaniem jest odwrócenie uwagi dziecka podczas takich zabiegów, jak szczepienie oraz pobieranie krwi. Przeprowadzono już badania w szpitalach w Polsce, Hiszpanii, Irlandii oraz Turcji. Wyniki są bardzo obiecujące.

Gra z mechanizmem przeciwbólowym

Dziecko na wizytach lekarskich, którym towarzyszą zabiegi np. pobierania krwi, często bywają niespokojne i wystraszone. Niejednokrotnie problemem jest nie tylko realny ból towarzyszący wkłuciu igły, lecz sam pobyt w gabinecie zabiegowym, który jest dla najmłodszych czymś nowym.

Na bazie wieloletnich badań naukowców z Instytutu Psychologii UWr powstał tytuł Magic Spheres. To gra na telefony komórkowe i tablety wykorzystująca wirtualną rzeczywistość. Mechanizm przeciwbólowy opiera się o jednoczesne śledzenie wielu obiektów. Według twórców gry to najefektywniejsza metoda rozpraszania uwagi, ponieważ wymaga ciągłego skupienia i koncentracji.

Magic Spheres to gra, w której na ekranie pojawiają się krótko migające elementy. Gracz ma za zadanie zapamiętać ich wygląd, śledzić ich ruch, a następnie wskazać je wśród innych poruszających się obiektów. Magic Spheres to tytuł dostępny za darmo w sklepie Google Play. Rodzice jak i pracownicy służby zdrowia mogą więc łatwo z niego skorzystać.

Czytaj także: „Prawdziwe” Squid Game – tak bawią się gwiazdy YouTube, które mają miliony

W wyniku badań uzyskaliśmy bardzo duże redukcje zarówno bólu, jak i lęku u dzieci — mówi dr Marcin Czub, jeden z twórców gry. Jak dodaje, gra nie zawiera treści o działaniu pobudzającym lub agresywnym, a podczas zabawy nie trzeba poruszać ciałem, więc pielęgniarka spokojnie może np. zaszczepić dziecko. Dr Joanna Piskorz, która również jest współautorką projektu, mówi, że tytuł jest bezpieczny dla najmłodszych. To nie jest gra, w którą będziemy grać godzinami, odwraca uwagę na 5-10 minut – zapewnia.

źródło: Nauka w Polsce

Motyw