ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Luka w procesorach Apple

Qualcomm podaje termin do którego dorówna procesorom Apple

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Układy Apple z serii M1 zachwyciły swoją wydajnością i energooszczędnością, tak bardzo, że Qualcomm chce zaoferować podobne rozwiązanie dla laptopów z systemem Windows. Producent twierdzi, że jego układy ARM dla laptopów dorównujące układom M1 wejdą na rynek już w 2023 roku. Do tego czasu jednak poznamy już Apple M3, co wbrew pozorom nie jest aż tak dużym problemem — o ile cena będzie odpowiednia.

Qualcomm dogoni Apple M1

Qualcomm dogoni Apple M1

Podczas Dnia Inwestora 2021, Qualcomm ogłosił, że jego następna generacja układów SoC opartych na architekturze Arm będzie gotowa do wprowadzenia na rynek w 2023 roku. Dr James Thompson, dyrektor ds. technologii w firmie Qualcomm, powiedział, że nowy układ ma ustanowić punkt odniesienia dla wydajności komputerów z systemem Windows i zaoferować porównywalną wartość do chipsetów serii M firmy Apple.

Zobacz też: PinePhone z dedykowaną klawiaturą – teraz to już pełnoprawny kieszonkowy laptop

Tym samym, mimo że MediaTek powoli odbiera Qualcommowi udział w rynku mobilnych chipsetów, ale ten nie jest tym szczególnie zmartwiony. Qualcommowi bardziej zależy na produkcji procesorów do laptopów, które mogłyby konkurować z tymi produkowanymi przez Intela, AMD i Apple. Problem w tym, że Qualcomm pracuje nad układami ARM do laptopów znacznie dłużej, niż Apple. Mimo to dotychczasowe efekty pozostawiały bardzo dużo do życzenia. Wbrew pozorom teraz jednak może to się w końcu udać. Wszystko dlatego, że nowy układ jest opracowywany przez firmę Nuvia, którą producent Snapdragonów nabył na początku tego roku za 1,4 miliarda dolarów. Zespół Nuvia jest kierowany przez trzech byłych pracowników Apple, którzy wcześniej pracowali nad chipsetami serii A dla iPhone i iPada. Przed dołączeniem do Qualcomma, Nuvia testowała prototypowy rdzeń CPU Phoenix, który rzekomo był w stanie zapewnić do dwóch razy większą wydajność niż najbardziej wydajny rdzeń procesora x86 dla laptopów w zakresie mocy do 4,5 wata. Nie pozostało więc nic innego, jak tylko trzymać kciuki.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy