ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Luka w najnowszych procesorach MediaTeka

Tani MediaTek to już powoli przeszłość – nie wynika to jednak z chęci zysku

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Procesory MediaTeka odnotowały pokaźny wzrost popytu. Jednak ograniczenia podaży i globalny niedobór układów elektronicznych sprawiły, że dostęp do nich stał się utrudniony. Co więcej, wytwórcy układów, tacy jak TSMC zaczęli znacznie wyżej cenić swoje usługi. Z tych właśnie powodów MediaTek został zmuszony do podniesienia cen swoich układów i to zarówno SoC, jak i modemów.

MediaTek podnosi ceny

MediaTek DMediaTek podnosi cenyimensity 2000 pokona Snapdragona 898?

Według raportu UDN tajwański gigant podniósł ceny części układów dla smartfonów, a dokładniej tych, które cieszą się wysokim zainteresowaniem. Podwyżki cen sięgają nawet 15 procent, co jednak niekoniecznie musi się to odbić na wyższych zyskach firmy, chociaż na pewno wzrosną przychody. Niestety, producent w żaden sposób nie skomentował sprawy, dlatego też musimy bazować wyłącznie na niezależnych źródłach, na które powołuje się portal Gizmochina.

Zobacz też: To koniec gier AR – nie będzie następnego Pokémon GO

Co ciekawe według nich szczególnie dotknięte podwyżkami zostały układy 4G. Wynika to z faktu, że MediaTek zmniejszył nacisk na ich produkcję, jednak obecnie popyt na nie jest znacznie wyższy ze względu na atrakcyjniejszą cenę, oraz szczątkowy zasięg 5G w wielu regionach świata. Z tego też powodu podaż telefonów z obsługą LTE przewyższa popyt. Tym samym układy 4G mają podrożeć o 15%, kiedy wzrost cen procesorów 5G ma wynosić około 5%. Jeśli zaś chodzi o układy Wi-Fi, to te podrożały aż o 20%. Plotki donoszą także, że Qualcomm planuje wykonać podobny krok.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy