ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Wpływ snu na chodzenie

Źle chodzisz? Prześpij się — według naukowców to pomoże

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś iść do pracy lub szkoły po przespaniu zaledwie kilku godzin poprzedniej nocy i ciężko było Ci chodzić, to jest ku temu powód. Opublikowane zostało nowe badanie przeprowadzone przez MIT, które pokazuje, że brak snu może mieć wpływ na sposób chodzenia. Według badaczy nadrobienie straconego snu może zaradzić niezdarności spowodowanej zmęczeniem, nawet jeśli jest to tylko kilka dodatkowych godzin snu w weekend.

Wpływ snu na chodzenie

Wpływ snu na chodzenie

MIT przeprowadziło badania we współpracy z Uniwersytetem w São Paulo w Brazylii. Naukowcy odkryli, że na to, jak dobrze potrafimy kontrolować nasz chód, ma wpływ poziom snu. W swoim eksperymencie naukowcy wykorzystali studentów-ochotników i odkryli, że im mniej snu otrzymali studenci, tym mniejszą kontrolę mieli podczas chodzenia na bieżni. Co ciekawe, eksperyment wykazał, że studenci, którzy przez całą noc uczyli się przed testem, mieli jeszcze większy problem z kontrolowaniem swojego chodu.

Zobacz też: Facebook zarobił mniej, niż chciał i wini za to Apple

Badani, którzy generalnie spali mniej niż idealną ilość czasu w ciągu tygodnia, ale spali w weekendy, wypadli lepiej w testach chodu niż inni, którzy nie odsypiali. Hermano Krebs, badacz z MIT, twierdzi, że badanie pokazuje, iż kompensowanie braku snu jest ważną strategią dla tych, którzy chronicznie cierpią na niedobór snu. Regularnie przesypiając dodatkowe godziny, osoby te mogą poprawić kontrolę nad swoim chodem. Naukowcy wcześniej uważali, że chodzenie jest całkowicie automatyczne i nie wymaga świadomej kontroli. Eksperymenty na zwierzętach z wykorzystaniem bieżni pokazały, że chód wydaje się być automatyczny, regulowany przez odruchową aktywność kręgosłupa, a nie procesy poznawcze. Nowy eksperyment pokazuje jednak, że u ludzi chodzenie wiąże się z większą liczbą procesów, niż wcześniej sądzono.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy