ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalkulator ryzyka covidowego

Programiści próbują stworzyć kalkulator ryzyka covidowego

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

25 zespołów programistów w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie próbuje stworzyć kalkulator ryzyka covidowego. Wszystko w ramach hackathonu, który ma miejsce w ten weekend. Opracowane narzędzie może pomóc lekarzom przewidzieć przebieg choroby u konkretnego pacjenta.

Kalkulator ryzyka covidowego

Hackathon rozpoczął się w sobotę i trwa przez 24 godziny. Organizuje go Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z firmą Codete. Zespoły analityków, informatyków i programistów otrzymały trzy zadania:

  • stworzenie kalkulatora ryzyka covidowego
  • opracowanie programu, który będzie przewidywał możliwy stopień zajęcia płuc u pacjentów z COVID-19
  • stworzenie programu dającego informację o wpływie koronawirusa na mięśnie

Uczestnicy rywalizacji pracują na anonimowych danych prawdziwych pacjentów. To wyniki badań laboratoryjnych i diagnostyki obrazowej (RTG i tomografii komputerowej płuc). Mamy początek czwartej fali pandemii i coraz większą liczbę zakażeń. Stworzenie nowoczesnego narzędzia informatycznego do przewidywania przebiegu choroby może okazać się w najbliższych tygodniach czy miesiącach kluczowe — mówi dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.

Uczestnikom hackathonu towarzyszą lekarze specjaliści oferujący wsparcie merytoryczne. Łączna pula nagród to 100 tysięcy złotych. Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zaznacza, że zadania mają szansę być doprowadzone do takiego momentu, który da możliwość podjęcia dalszych prac nad gotowym narzędziem. Opracowane rozwiązanie może doczekać się wdrożenia w szpitalach.

Czytaj także: Naukowcy pracują nad systemem, który ostrzeże przed fake newsami

Od strony technicznej hackathon wspierają Netia i Amazon Web Service, a wśród licznych patronów wydarzenia znalazł się m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski.

źródło: Nauka w Polsce, Facebook/Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Sprawdź najnowsze wpisy