ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
list otwarty do youtube'a

Naukowcy pracują nad systemem, który ostrzeże przed fake newsami

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Naukowcy z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej pracują nad projektem AntyFakeNews. Jego cel to stworzenie narzędzia teleinformatycznego, które będzie ostrzegać internautów przed fake newsami. System ma wykorzystywać sztuczną inteligencję.

AntyFakeNews — jak to ma działać?

W ramach projektu powstanie model opisujący związki przyczynowo-skutkowe, związane z zagrożeniem, jakim są fałszywe informacje. Opracowane przez naukowców narzędzie ma ostrzegać przed fake newsami, ale również umożliwić prezentowanie treści mających podstawy naukowe, odnoszących się do fałszywych doniesień.

Realizacja projektu składa się z trzech faz:

  1. Przygotowanie niezbędnych modułów efektywnego przetwarzania danych, wybranie algorytmów i narzędzi
  2. Stworzenie generycznego systemu wykorzystującego sztuczną inteligencję
  3. Ulepszenie powstałego systemu, przygotowanie do wdrożenia wyników osiągniętych w poprzednich etapach

Podejmowane działanie zakłada stworzenie innowacyjnego rozwiązania technologicznego, lecz opiera się o znane już dziś, realne potrzeby społeczne. Dlatego właśnie w pierwszym etapie projektu przeprowadzamy pogłębione badanie w celu rozpoznania +społecznego DNA fake newsów+ – mówi dr Michał Szyszka z Akademii WSB. Jak tłumaczy, naukowcy muszą poznać mechanizmy funkcjonowania dezinformacji w różnych grupach.

Czytaj także: Carl Pei wróci do smartfonów — Nothing szykuje swój pierwszy model

Projekt realizuje konsorcjum składające się ze spółki ITD24 oraz Akademii WSB. W przyszłości opracowane narzędzie ma być dostępne jako produkt komercyjny.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najnowsze wpisy