ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Nowa metoda szukania planet pozasłonecznych

Radioteleskop odbiera sygnały z gwiazd, które zdradzają, że nie są tam same

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Radioastronomowie wykorzystali najpotężniejszy radioteleskop na świecie do wykrycia gwiazd wysyłających niespodziewane fale radiowe, które ich zdaniem mogą wskazywać na istnienie nieznanych planet. Zespół University of Queensland wykorzystał w tym celu Low Frequency Array (LOFAR), część ASTRON, holenderskiego obserwatorium narodowego.

Nowa metoda szukania planet pozasłonecznych

Nowa metoda szukania planet pozasłonecznych

LOFAR znajduje się w Holandii i jak twierdzi dr Benjamin Pope, wraz z zespołem badaczy odkrył sygnały pochodzące od 19 odległych czerwonych karłów. Pope uważa, że cztery z tych sygnałów można wyjaśnić przez obecność nieznanych wcześniej planet krążących wokół tych gwiazd. Badacz podkreśla przy tym, że planety w naszym Układzie Słonecznym emitują fale radiowe, ponieważ pola magnetyczne oddziałują z wiatrem słonecznym. Mimo to sygnały radiowe z planet spoza naszego Układu Słonecznego nigdy nie zostały odkryte. Odkrycie sygnałów, które przypuszczalnie pochodzą z odległych planet, jest opisywane jako ważny krok dla radioastronomii. Dzięki niemu moglibyśmy szukać planet inaczej, niż do tej pory.

Zobacz też: Apple naprawia błędy w iOS 15 i wydaje kolejną aktualizację

Przed tym odkryciem radioastronomowie wykrywali jedynie sygnały pochodzące od najbliższych gwiazd, gazu gwiezdnego lub innych zjawisk, takich jak czarne dziury. Naukowcy wybrali czerwone karły, ponieważ są one znacznie mniejsze od Słońca, a jednocześnie wykazują intensywną aktywność magnetyczną, która napędza rozbłyski słoneczne i emisje radiowe. Zespół jest przekonany, że odkryte przez nich sygnały pochodzą z magnetycznych połączeń pomiędzy gwiazdą a planetami krążącymi wokół gwiazdy, których nie widać. Pope zaznacza, że on i jego zespół nie mogą być w 100 procentach pewni, że gwiazdy mają planety krążące wokół nich, ale istnienie planet jest najlepszym wyjaśnieniem sygnałów, które udało się uchwycić.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy