Podwójna supernowa

Astronomowie odkryli nowy typ eksplodującej gwiazdy – takiej hipernowej jeszcze nie było

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Międzynarodowy zespół astronomów odkrył pierwsze dowody na eksplozję zapadającej się i szybko wirującej gwiazdy w zjawisku, które nazwali hipernową magneto-rotacyjną. Jest to nowy typ eksplozji, który nie był wcześniej znany i który mógł wystąpić zaledwie około miliarda lat po Wielkim Wybuchu. Naukowcy uważają, że nowo poznany typ eksplozji jest najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem obecności niezwykle wysokich ilości niektórych pierwiastków wykrytych w innej niezwykle starożytnej i prymitywnej gwieździe Drogi Mlecznej.

Hipernowa magneto-rotacyjna

Hipernowa magneto-rotacyjna

Gwiazda ta znana jest jako SMSS J200322.54-114203.3 i zawiera więcej pierwiastków takich jak cynk, uran, europ i potencjalnie złoto niż inne gwiazdy w tym samym wieku. Naukowcy twierdzą, że fuzje gwiazd neutronowych, które są akceptowanym źródłem materiału potrzebnego do wykuwania tego typu metali, nie są wystarczającym wyjaśnieniem obecności tych pierwiastków. Astronomowie obliczyli, że tylko gwałtowne zapadnięcie się bardzo wczesnej gwiazdy, wzmocnione przez gwałtowną rotację i obecność silnego pola magnetycznego, może być źródłem dodatkowych neutronów.

Zobacz też: Huami zapowiada konferencje o dość wymownym tytule – skromności zarzucić firmie nie można

Dr Simon Murphy twierdzi, że chemiczny odcisk palca gwiazdy może wiele powiedzieć naukowcom o jej wieku i środowisku, w którym się narodziła. Podkreślił, że brak ciężkich pierwiastków w atmosferze gwiazdy mówi nam, że gwiazda jest bardzo stara, ale jest dziwnie obfita w ciężkie pierwiastki takie jak cynk, uran i europ. Murphy twierdzi, że ślad chemiczny jest znakiem, że gwiazda powstała z gazu wzbogaconego w wyniku eksplozji bardzo masywnej, silnie namagnesowanej i szybko rotującej gwiazdy. Eksper uważa, że eksplozja była potężniejsza niż supernowa. Dlatego też zespół nazwał ją hipernową magneto-rotacyjną. Zauważa on, że jest to pierwszy przypadek, kiedy astronomowie zobaczyli chemiczny ślad eksplozji hipernowej. Ma on nadzieję, że odkrycie to zapoczątkuje nowe prace teoretyczne mające na celu zrozumienie tego typu potężnych eksplozji.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy