ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Windows na Steam Deck

Valve nie chce, żebyśmy rozbierali Steam Deck – chodzi tu nie tylko o sprzęt, ale i o nasze życie

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Valve opublikowało film pokazujący częściowy demontaż swojego nadchodzącego UMPC Steam Deck. Nagranie pokazuje, jak wymienić kilka części, jeśli jest to absolutnie konieczne. Jednak duża część filmu wyjaśnia, dlaczego nie powinno się tego robić, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Argumenty firmy są przy tym niezwykle sensowne.

Valve – rozbieranie Steam Deck jest niebezpieczne

Valve jest znane z propagowania otwartej natury gier PC, a ten film nie jest wyjątkiem, mimo że Steam Deck jest urządzeniem, które firma zaprojektowała i zbudowała w specyficzny sposób. Początek filmu wyjaśnia, że Valve uważa, że każdy, kto kupi Steam Deck, powinien być wolny i robić z nim co chce, jednocześnie zdecydowanie zalecając, aby go nie otwierać.

Nawet jeśli to twój komputer, lub będzie nim, gdy otrzymasz swój Steam Deck, i masz wszelkie prawo, by go otworzyć i zrobić z nim, co chcesz, my w Valve naprawdę nie zalecamy, byś kiedykolwiek go otworzył. Steam Deck jest bardzo ciasno zaprojektowanym systemem, a części są starannie dobrane do tego produktu o specyficznej konstrukcji, więc tak naprawdę nie są zaprojektowane tak, by można było je wymieniać przez użytkownika.

— Wyjaśnia firma. 

Prawdopodobnie najbardziej znaczącym ryzykiem, na które zwraca uwagę Valve, jest bateria. Jeśli zostanie uszkodzona — o co ma być raczej łatwo podczas nieumiejętnego demontażu –, może później potencjalnie eksplodować, co może nawet zagrażać życiu. Przy okazji film wyjaśnia, że dla bezpieczeństwa samego urządzenia podczas ingerencji w nie bateria powinna zostać odłączona w pierwszej kolejności.

Zobacz też: Microsoft i Adidas połączyły siły, aby dać nam… gamingowe buty sportowe

Valve twierdzi, że nawet jednokrotne otwarcie Steam Deck trwale zmniejszy jego odporność na upadek. Jeśli jednak chcesz go otworzyć, film potwierdza, że śruby z tyłu urządzenia są samogwintujące i osadzone w plastikowych otworach. To oznacza, że dość łatwo je wyrobić. 

Po co więc instrukcja rozbiórki?

To pytanie samo się nasuwa, prawda? Otóż Valve stworzyło ten film, aby pokazać, jak zdemontować i potencjalnie wymienić analogi i dysk SSD. Chociaż w przypadku tego drugiego firma podkreśla, że ten został specjalnie wybrany przez wzgląd na poziom generowanego ciepła i zakłóceń elektronicznych i wybór zamienników może źle wpływać na pracę urządzenia. Valve dobrze rozumie, że niektórzy użytkownicy i tak nie posłuchają ostrzeżeń. Firma więc chce dać im instrukcję po to, żeby przynajmniej nie popełnili w trakcie naprawy szczególnie groźnych błędów.

Źródło: Valve

Sprawdź najnowsze wpisy