ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Podkręcanie DDR5

Dobre wieści! Ceny RAM spadną w najbliższych miesiącach!

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Ceny pamięci DRAM rosły w pierwszej połowie tego roku, podobnie jak wszystkich innych podzespołów komputerowych. Jednak wygląda na to, że ten trend wkrótce się odwróci. Producenci komputerów i serwerów mają obecnie zapasy wystarczające na ponad dwa miesiące, więc ceny będą prawdopodobnie spadać w wyniku nadpodaży. Jeśli więc planujecie poszerzenie swojej pamięci operacyjnej, to warto się z tym nieco wstrzymać.

Spadek cen RAM

Spadek cen RAM

Z najnowszego raportu TrendForce wynika, że ceny pamięci DRAM nie tylko ustabilizowały się, ale w najbliższych miesiącach spadną w wyniku nadwyżki zapasów. Raport zauważa, że jeśli obecna trajektoria zostanie utrzymana, dostawy pamięci spowolnią w czwartym kwartale, ponieważ klienci DRAM zgromadzili wyższy, niż oczekiwano poziom zapasów, a dostawcy DRAM są obecnie przepełnieni pamięcią oczekującą na dostawę. Stanowi to wyraźny kontrast z sytuacją obserwowaną w pierwszych dwóch kwartałach, kiedy to szef Microna ostrzegał, że niedobory DRAM grożą wzrostem cen.

Zobacz też: To się nazywa sukces – realme w TOP 6 największych producentów smartfonów na świecie

Analitycy TrendForce zaproponowali podział na segmenty rynku dla swoich szacunków cenowych na 4 kwartał 2021 roku. Oczekuje się, że ceny pamięci PC spadną od 5 do 10 procent, a nawet ceny pamięci graficznych mogą odnotować pięcioprocentowy spadek w nadchodzących miesiącach. Dostawcy pamięci DRAM dla serwerów mają zapasy wystarczające na ponad 10 tygodni dostaw, co może wywrzeć podobną presję na ceny pamięci serwerowych. Jednak warunki rynkowe mogą się zmienić w każdej chwili, a ten raport nie daje nam żadnych wskazówek co do cen pamięci DDR5 dla PC. W poprzedniej analizie TrendForce oszacował, że w 2022 roku średnia cena pamięci DDR5 będzie o około 30 procent wyższa niż pamięci DDR4, ale będzie to odczuwalne głównie przez operatorów centrów danych.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy