NASA przedłuża pobyt dwóch astronautów na ISS

NASA przedłuża pobyt dwóch członków załogi ISS – to niesie pewne konsekwencje

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

NASA potwierdziła, że przedłuża czas pobytu dwóch naukowców na ISS prawie do roku. Zapowiedź ta pojawia się wraz z nasileniem prac na pokładzie orbitującego laboratorium. Astronauta NASA Mark Vande Hei i kosmonauta Pyotr Dubrov będą mieszkać na stacji kosmicznej do marca przyszłego roku. To oczywiście nie odbędzie się bez wpływu na ich zdrowie i kondycję. Ludzie najzwyczajniej nie są przystosowani do funkcjonowania w warunkach mikrograwitacji.

NASA przedłuża pobyt dwóch astronautów na ISS

NASA przedłuża pobyt dwóch astronautów na ISS

Dzięki przedłużeniu misji Vande Hei po powrocie na Ziemię będzie dzierżył rekord najdłuższego pojedynczego lotu kosmicznego dla amerykańskiego astronauty. Jednak nie o bicie rekordów tutaj chodzi, a o inne profity dla NASA. Na przykład, agencja zyska dodatkowy wgląd w to, jak ciało przystosowuje się do długotrwałego lotu kosmicznego. Te informacje są kluczowe, ponieważ NASA patrzy w przyszłość z misjami Artemis badającymi Księżyc i budowę tam bazy oraz stacji. Przy okazji mają rozpocząć się także testy na gryzoniach przeprowadzane w celu uzyskania zrozumienia, jak mikrograwitacja wpływa na systemy biologiczne podobne do naszych. 

Zobacz też: Naukowcy chcą nauczyć krowy korzystania z toalety

Astronauci Megan McArthur i Shane Kimbrough trenowali do Rodent Research-1 Demonstration, czyli eksperymentu, który zostanie przeprowadzony wewnątrz modułu laboratoryjnego Kibo. Badanie ma na celu zrozumienie, w jaki sposób stan nieważkości wpływa na funkcjonowanie skóry i gojenie się ran. Przy okazji zajęli się oni także montażem nowej płuczki dwutlenku węgla.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy