Toaleta dla krów

Naukowcy chcą nauczyć krowy korzystania z toalety

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Każdy, kto przynajmniej raz był na wsi, wie, że po łące, na której pasą się krowy, należy stąpać niezwykle ostrożnie. I nie chodzi tu wcale o to, żeby nie drażnić tych niezwykle spokojnych stworzeń, a o dzieło ich układu pokarmowego określanego jako placki lub miny przeciwpiechotne. Te strasznie śmierdzą, chociaż na szczęście domycie nogi i buta nie stanowi w ich przypadku większego wyzwania jeśli mamy dostęp do bieżącej wody, albo przynajmniej do wiadra. Jednak poza byciem źródłem strachu dla dzieci biegających po łąkach są one również źródłem amoniaku i innych emisji, które są uważane za pośrednie gazy cieplarniane.

Toaleta dla krów

Jednym z wyzwań związanych z hodowlą jest to, że nagromadzenie odchodów i moczu bydła zanieczyszcza glebę i może zanieczyszczać lokalne drogi wodne. To, że krowie odchody uchodzą za świetny nawóz to oczywiście prawda. Jednak ich zbyt duże stężenie nie użyźnia, a zatruwa glebę. W przypadku małych hodowli to nie problem, ale kiedy krów robi się znacznie więcej, to już należy się z tym liczyć. Jednym ze sposobów na złagodzenie skażenia gleby i dróg wodnych jest zamknięcie bydła na małym obszarze, takim jak obora. To jednak nie jest najzdrowsze dla samych krów, które potrzebują przestrzeni dla kondycji fizycznej, jak i psychicznej. Co prawda tą drugą kwestie mogą rozwiązać krowie gogle VR. Jest jednak inny sposób.

Zobacz też: Aktualizacja biblioteki HBO GO z ostatnich 3 dni. Dodano ponad 10 naprawdę niezłych nowości!

 Naukowcy opublikowali artykuł pokazujący, że bydło można wytrenować, aby chodziło do łazienki na małym, zamkniętym obszarze, podobnie jak szczenięta. Dzięki szkoleniu bydła w zakresie załatwiania się na niewielkim obszarze odpady mogą być zbierane i przetwarzane, co zmniejsza zanieczyszczenie powietrza. Współautor pracy, Jan Langbein, jest psychologiem zwierzęcym z Instytutu Badawczego Biologii Zwierząt Gospodarskich (FBN) w Niemczech, a on i jego zespół udowodnili, że wbrew założeniu, że bydło nie jest w stanie kontrolować oddawania moczu i kału, stworzenia te mogą się wiele nauczyć. W pracy naukowcy wyszkolili bydło, aby używało czegoś, co nazywają MooLoo, do chodzenia do łazienki. W ciągu kilku tygodni zespół wyszkolił 11 z 16 cieląt biorących udział w eksperymencie, stwierdzając, że bydło osiągnęło poziom sprawności porównywalny z dziećmi, a nawet wyższy niż bardzo małe dzieci. W przyszłości zespół ma nadzieję rozszerzyć swój eksperyment na większą hodowlę.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy