Zamiana CO2 w etanol

Alkohol z dwutlenku węgla – recykling, o którym wielu się nawet nie śniło

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy z instytucji na całym świecie pracują nad opracowaniem metody, która pozwoli im przekształcić zanieczyszczenia w postaci dwutlenku węgla i wodoru w etanol. Ten poza świetnym działaniem jako rozpuszczalnik, oraz substancja odurzająca jest paliwem, które może być używane do zasilania wszystkiego, co wykorzystuje silnik spalinowy. Naukowcy wierzą, że robią znaczący krok w kierunku realizacji tego, co nazywają prawie zieloną technologią konwersji dwutlenku węgla i wodoru w etanol.

Zamiana CO2 w etanol

Zamiana CO2 w etanol

Badania prowadzone są przez naukowców z Laboratorium Narodowego Brookhaven Departamentu Energii USA. Zespół odkrył, że połączenie cezu, miedzi i tlenku cynku w tzw. konfiguracji bliskiego kontaktu katalizuje reakcję przekształcania dwutlenku węgla w etanol. Oprócz odkrycia katalizatora. Główną zaletą nowej reakcji jest to, że pewnego dnia może ona doprowadzić do tego, że przemysł będzie w stanie wychwytywać emitowany przez siebie CO2 i przekształcać go w użyteczne paliwo lub inne substancje chemiczne. Co ciekawe, każdy z trzech katalizatorów osobno nie jest w stanie przekształcić dwutlenku węgla w etanol. Dopiero w obecności wszystkich trzech katalizuje się reakcja. W przeszłości pracowano nad przekształceniem dwutlenku węgla w metanol, ale przekształcenie dwutlenku węgla w etanol jest bezpieczniejsze, a jako paliwo, etanol jest wydajniejszy.

Zobacz też: Urządzenie do analizy zawartości tłuszczu w mięsie — trwają prace naukowców

Warto dodać, że to może rozwiązać problem z wodorem. Otóż przechowywanie tego pierwiastka jest bardzo trudne, ponieważ ulatnia się on z czasem z każdego zbiornika — zwłaszcza gdy jest pod ciśnieniem. Związanie go z dwutlenkiem węgla w celu stworzenia etanolu rozwiązuje ten problem. Oczywiście pojawia się także kwestia ewentualnego spożycia takiego alkoholu. O ile na bimber z dwutlenku węgla raczej nie ma co liczyć, tak konieczne może być zanieczyszczanie tak powstałego etanolu, jak ma to miejsce w przypadku denaturatu. To jednak najmniejszy problem z punktu widzenia energetyki. Na pewno lepsze to od zamiany CO2 w metan, który sam w sobie jest gazem cieplarnianym.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy