Zamiana CO2 w etanol

Naukowcy opracowali nowy sposób przekształcania dwutlenku węgla w metan

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory opracowali nową metodę, która pozwala im przekształcać wychwycony dwutlenek węgla w metan. Ten jak powszechnie wiadomo, jest gazem palnym i stanowi podstawowy składnik gazu ziemnego. Naukowcy byli w stanie usprawnić istniejący wcześniej proces umożliwiający konwersję dwutlenku węgla w metan poprzez zmniejszenie ilości materiału potrzebnego do przeprowadzenia reakcji.

Zamiana dwutlenku węgla w metan

Zamiana dwutlenku węgla w metan

Nowy proces zmniejsza również ilość energii potrzebnej do napędzania reakcji. Dzięki zmniejszeniu złożoności i kosztów konwersji nowy proces pozwala na sprzedaż wyprodukowanego metanu po niższej cenie. Naukowcy podkreślają, że kluczowym elementem jest substancja chemiczna o nazwie EEMPA, którą opracowało Pacific Northwest National Laboratory. Ten szczególny rozpuszczalnik może wychwytywać dwutlenek węgla z emisji elektrowni, przy okazji wiążąc zanieczyszczenia, co pozwala na ich przekształcenie w inne użyteczne związki chemiczne. Wcześniej naukowcy z laboratorium ogłosili, że zastosowanie EEMPA w elektrowniach może obniżyć cenę wychwytywania węgla o 19 procent poniżej standardowych kosztów przemysłowych.

Zobacz też: Lycamobile z nowymi pakietami długoterminowymi – oferta inna od wszystkich

Porównując nowy proces z konwencjonalnymi metodami przetwarzania dwutlenku węgla w metan, widzimy korzyści już na poziomie inwestycyjnym. Na tym, początkowym etapie oszczędzamy już 32 procent wkładu finansowego. Oprócz niższych kosztów inwestycji początkowych proces wymaga również o 35 procent niższych kosztów eksploatacji i konserwacji. Łączne koszty konwersji mają być niższe aż o 14 procent względem dotychczasowych metod. Dodatkowo proces ten zapobiega również zanieczyszczeniu atmosfery pewną ilością dwutlenku węgla, który mógłby przyczynić się do globalnego ocieplenia oraz magazynowania energii. Rzecz jasna wciąż wydatek energetyczny poświęcony na pozyskanie metanu będzie zauważalnie wyższy, niż z jego spalenia. Jednak w przeciwieństwie do innych form jej magazynowania, jak elektrownie przepływowe, nie degraduje on środowiska.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy