przeszkody w rozwoju 5G

Eksperci wskazali główne przeszkody w rozwoju 5G w Polsce

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Podczas dyskusji na Forum Ekonomicznym w Karpaczu eksperci wskazywali największe przeszkody w rozwoju sieci 5G w Polsce. Uczestnicy debaty starali się również wskazać rozwiązania poszczególnych problemów. Co wynika z ich wypowiedzi?

Ograniczona przepustowość i inne przeszkody w rozwoju 5G w Polsce

przeszkody w rozwoju 5G

Braki w infrastrukturze oraz ograniczona przepustowość sieci hamują rozwój technologii 5G w Polsce — stwierdził Krzysztof Witoń, prezes zarządu IPT Fiber, były współpracownik Huawei’a oraz pełnomocnik zarządu Orange Polska. Jego zdaniem ograniczenia w transmisji danych utrudniają pełne wprowadzenie 5G, a także urzeczywistnienie idei Przemysłu 4.0 opartego na sztucznej inteligencji oraz Internecie rzeczy. Krzysztof Witoń wyraził nadzieję, że wśród operatorów i innych podmiotów na rynku wytworzy się atmosfera współpracy nad rozbudową i modernizacją infrastruktury telekomunikacyjnej. W zwiększeniu przepustowości sieci może też pomóc technologia światłowodów wielordzeniowych. Niedawno Orange przetestował siedmiordzeniowy światłowód — udało się wtedy uzyskać ponad siedmiokrotnie wyższą przepustowość, niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań.

Andrzej Abramczuk (prezes Netii) za największą przeszkodę inwestycyjną dla rozwoju 5G w Polsce uważa nadmiar regulacji na rynku telekomunikacyjnym. Jego zdaniem zbyt duża liczba procedur i zezwoleń potrafi wydłużyć proces modernizacji i budowy infrastruktury krytycznej dla działania nowoczesnych sieci. Prezes Netii zwrócił uwagę na to, że współpraca operatorów, jeśli chodzi o wzajemne wykorzystywanie infrastruktury, ulega nasileniu. Dzięki unijnym środkom inwestycje nabierają tempa.

Czytaj także: Lepsza jakość połączeń głosowych między klientami T-Mobile i Play

Dyskusja o rozwoju 5G w kontekście budowy infrastruktury szerokopasmowej przez operatorów odbyła się w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Wydarzenie trwało od 7 do 9 września 2021 roku.

źródło: PAP MediaRoom, zdjęcie główne: PAP/M. Kmieciński

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy