W laboratorium innowacji Orange Polska został przetestowany siedmiordzeniowy światłowód. W przedsięwzięciu brała również udział grupa InPho Tech oraz Infinera. Przepustowość, którą udało się osiągnąć, jest ponad siedmiokrotnie większa od maksymalnej możliwej do osiągnięcia przy wykorzystaniu standardowego światłowodu.

Orange i siedmiordzeniowy światłowód

Orange siedmiordzeniowy światłowód

Światłowód wielordzeniowy umożliwia transmisję w siedmiu równoległych rdzeniach jednocześnie. W efekcie jego przepustowość jest 7 razy większa niż standardowego światłowodu telekomunikacyjnego. Spółka IPT Fiber z grupy InPho Tech będzie produkować wielordzeniowe światłowody w Lubartowie.

Testy w laboratorium Orange Polska miały m.in. zweryfikować, czy światłowód wielordzeniowy IPT Fiber można wykorzystać z najnowocześniejszą infrastrukturą przystosowaną do pracy ze standardowymi i obecnie wykorzystywanymi na rynku światłowodami jednordzeniowymi. Firmy chciały także sprawdzić, czy takie połączenie spełni transmisyjne wymogi operatora. Okazało się, że tak.

Z przeprowadzonych testów wynika, że wykorzystywane urządzenia Infinery umożliwiają rekordową transmisję danych 800 Gb/s w jednym kanale transmisyjnym. Przeprowadzono eksperyment, w którym wykorzystano dwa kanały, przesyłając dane z prędkością 1,6 Tb/s  (1 Tb/s  = 1000 Gb/s) w każdym z 7 rdzeni jednocześnie. Łącznie dało to transmisję na poziomie 11,2 Tb/s. Jak zaznacza Orange, jakość sygnału mierzona takimi parametrami jak Q-factor oraz bitowa stopa błędów (BER) była w pełni zgodna z obowiązującymi normami.

Czytaj także: Smartfony z Androidem będzie można obsługiwać za pomocą… mimiki twarzy

Cieszymy się, że mogliśmy współpracować z Orange i Infinera, aby osiągnąć rekordową transmisję. Jesteśmy pionierem w rozwoju wielordzeniowych światłowodów nowej generacji. Łącząc nasz produkt z innowacyjną technologią Infinery i testując je w laboratorium innowacji Orange byliśmy w stanie zademonstrować rekordowe możliwości w transmisji danych – powiedział dr hab. inż. Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu InPhoTech.

źródło: informacja prasowa