Dlaczego ukąszenia owadów są tak mocne?

Dlaczego szczęki mrówek są tak ostre? Naukowcy poznali odpowiedź

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory zbadali, dlaczego niektóre bardzo małe stworzenia potrafią ciąć, przebijać i żądlić z taką łatwością pomimo swoich niewielkich rozmiarów. Naukowcy wykorzystali obrazowanie w skali atomowej, aby odkryć najdrobniejsze szczegóły tego, jak mrówki i inne małe stworzenia wykorzystują cynk do ostrzenia swoich różnych organów.

Dlaczego ukąszenia owadów są tak mocne?

Dlaczego ukąszenia owadów są tak mocne?

Zespół po raz pierwszy pokazał, jak poszczególne atomy cynku są rozmieszczone na zębach mrówek, aby zmaksymalizować wydajność cięcia i zachować ostrość. Zęby mrówek są umieszczone na ich żuwaczkach po ich wewnętrznej stronie. Są one zbudowane z materiału, który ściśle wiąże poszczególne atomy cynku w swojej konstrukcji. Naukowcy odkryli, że ponad osiem procent masy zęba stanowi cynk. Posłużył do tego mikroskop wykorzystujący wiązkę jonów do pobrania maleńkiej próbki z wierzchołka zęba. Ta następnie została zobrazowana za pomocą sondy atomowej, co pozwoliło zespołowi zidentyfikować, w jaki sposób poszczególne atomy zostały rozmieszczone na czubku zęba.

Zobacz też: WhatsApp dostanie wyczekiwaną funkcję dot. prywatności. To świetna wiadomość!

Naukowcy odkryli, że cynk był równomiernie rozłożony w zębie, co było zaskakujące, ponieważ przewidywali, że będzie on skupiony w nano-guzkach. Wyjątkowa ostrość zębów mrówek pozwala im na użycie 60 procent, a być może nawet mniej, siły, która byłaby wymagana, gdyby zęby były wykonane z materiału podobnego do ludzkiego uzębienia. Jednym z bardziej interesujących faktów, na który wpadli badacze, jest to, że twardość zębów wzrasta wraz ze wzrostem zawartości cynku. Zespół zauważa, że podczas gdy istnieją twardsze materiały inżynieryjne, są one również zazwyczaj bardziej kruche. Cynk zaś daje świetne połączenie twardości i ostrości zębów tych maleńkich stworzeń. Wiele wskazuje na to, że u innych owadów również może zachodzić podobna budowa żuwaczek.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy