Niezależnie od tego, w jakim kraju mieszkamy, to zawsze znajdzie się dość pokaźna grupa ludzi, która ma niskie zdanie na temat inteligencji ludzi u władzy. No, chyba że mieszkamy w Korei Północnej — wtedy zawsze musimy być szczęśliwi z decyzji Głowy Państwa. Okazuje się jednak, że to wszystko jest podyktowane prawami przyrody, chociaż być może to tylko moja nadinterpretacja tego, co robią mrówki skaczące.

Mrówki pomniejszają mózgi

Mrówki pomniejszają mózgi

Ostatnie badania skupiły się na indyjskich mrówkach skaczących i wykazały, że mogą one zmniejszyć swoje mózgi o prawie 20 procent, ale w ciągu kilku tygodni odrastają one do normalnych rozmiarów. Mrówka nie jest jedynym gatunkiem owadów, o którym wiadomo, że ma zdolność do zwiększania rozmiarów swojego mózgu, na przykład pszczoły miodne mogą to robić. Jednak ta mrówka jest jedynym znanym owadem zdolnym do zwiększania i zmniejszania rozmiaru tego organu.

Zobacz też: Opłatę za Tindera doliczymy do rachunku w Play – pierwszy miesiąc za pół ceny

Naukowcy odkryli, że samice indyjskich mrówek skaczących mogą kurczyć swoje mózgi, aby przygotować swoje ciała do reprodukcji. Mrówki te są podobne do większości innych kolonii mrówek w tym, że jest jedna królowa, samce do reprodukcji i klasa robotnic składająca się wyłącznie z samic. Jednak podobnie jak w przypadku trzmieli u tego jednego gatunku mrówek robotnice mogą awansować na królową. Kiedy królowa mrówek umiera, około 70 procent samic w kolonii zaczyna walczyć w konkursie trwającym do 40 dni, w którym walczą, aż do momentu, gdy wyłoni się grupa 5-10 osobników. Te zwyciężczynie spędzą resztę swoich dni na byciu królowymi. Zaraz po rozpoczęciu turnieju hormony powodują u zawodniczek fizjologiczną przemianę, która zmienia ich w mrówki rozrodcze zwane gamergatami. Są one podobne wielkością do mrówek robotnic, ale ich anatomia jest inna i obejmuje właśnie mniejszy mózg. Warto jednak pamiętać, że układ nerwowy owadów różni się od tego u kręgowców. Pamiętajmy również, że ludzkim politykom mózgi nie odrastają po przegranych wyborach.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.