Białe karły mogą być o wiele starsze

Część Białych Karłów jest o wiele starsza, niż się nam wydawało

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Astronomowie dokonali nowych odkryć, które podważają niektóre stare wyobrażenia na temat białych karłów. Badacze wykorzystali nowe dane zebrane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a do stwierdzenia, że białe karły mogą kontynuować spalanie wodoru w końcowych etapach swojego życia. Z tego powodu mogą sprawiać wrażenie znacznie młodszych, niż są w rzeczywistości.

Białe karły mogą być o wiele starsze

Białe karły mogą być o wiele starsze

Biały karzeł to gwiazda powoli stygnąca, która w końcowej fazie swojego życia wyrzuciła swoje zewnętrzne warstwy w przestrzeń kosmiczną. Około 98 procent wszystkich gwiazd we wszechświecie ostatecznie kończy swój żywot jako białe karły, co czyni je najbardziej rozpowszechnionymi obiektami. Naukowcy wierzą, że badając i poznając te obiekty, mogą dowiedzieć się więcej o wcześniejszych etapach życia gwiazd. Astronomowie twierdzą, że najnowsze odkrycie może mieć wpływ na sposób mierzenia wieku gromad gwiazd. Zespół badaczy uważa, że białe karły mogą spowolnić tempo starzenia się poprzez spalanie wodoru na swojej powierzchni. Jest to pierwszy odkryty dowód wskazujący, że gwiazdy te mogą nadal przechodzić stabilną aktywność termojądrową, co jest bezpośrednio sprzeczne z wcześniejszymi przekonaniami. 

Zobacz też: Pole elektromagnetyczne? Prawie połowa Polaków nie ma pojęcia, co to jest

W celu przeprowadzenia badań astronomowie porównali białe karły rezydujące wewnątrz dwóch gromad kulistych o nazwach M3 i M13. Pod względem fizycznym te dwie gromady gwiazd są do siebie bardzo podobne, mają podobny wiek i metaliczność. Jednak ich populacje gwiazd, które w końcu doprowadzą do powstania białych karłów, znacznie się różnią. Jedną z głównych różnic jest kolor gwiazd w gromadach na etapie ewolucji zwanym Gałęzią Horyzontalną, które są bardziej niebieskie w gromadzie M13, co oznacza gorętsze gwiazdy. Ponieważ gromady kuliste są tak podobne, ale mają gwiazdy o różnych temperaturach, są idealne do badania, jak różne populacje białych karłów ulegają ochłodzeniu. Hubble’a wykorzystano do obserwacji obu gromad w zakresie fal bliskich ultrafioletu, co pozwoliło na porównanie ponad 700 białych karłów w obu gromadach. Okazało się, że M3 zawiera standardowe białe karły, które chłodzą rdzenie gwiazd. M13 zawiera dwie populacje białych karłów, w tym standardowe oraz inny typ, który wciąż posiada zewnętrzną otoczkę wodoru, pozwalającą na kontynuowanie spalania i wolniejsze stygnięcie. Około 70 procent białych karłów w M13 spala wodór na swoich powierzchniach. Odkrycie to może zmienić sposób, w jaki astronomowie mierzą wiek gwiazd w Drodze Mlecznej.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy