Samsung SET i DS

Samsung pokonał Intela – teraz to on jest największym producentem elektroniki na świecie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Samsung zastąpił Intela na pozycji największego na świecie producenta półprzewodników, dzięki 19% wzrostowi sprzedaży kwartalnej. Wiąże się to z dużym popytem i rosnącymi cenami na rynkach pamięci DRAM i flash. Podobnie jak w przypadku długotrwałej rywalizacji z Apple w świecie telefonów — zanim Xiaomi zdominowało rynek — Samsung nieustannie walczy z Intelem o pozycję numer jeden w branży produkcji półprzewodników.

Samsung pokonał Intela

Samsung pokonał Intela

Według firmy analitycznej IC Insights w sierpniowej aktualizacji raportu McClean z 2021 roku Samsung przeskoczył z drugiego miejsca w I kwartale 2021 roku na pierwsze w II kwartale. Firma osiągnęła dzięki temu 19,26 mld USD ze sprzedaży układów scalonych (IC) oraz 1,03 mld USD ze sprzedaży optoelektroniki, czujników i elementów dyskretnych (OSD), co daje w sumie 20,29 mld USD ogólnej sprzedaży. Dla porównania Intel zanotował 19,3 mld USD sprzedaży w drugim kwartale, co oznacza wzrost o zaledwie 3% w stosunku do poprzedniego kwartału. Zmiana oznacza pierwszy raz, kiedy Intel został strącony z najwyższej pozycji od trzeciego kwartału 2018 roku.

Zobacz też: Premiera Ghost of Tsushima Director’s Cut – co nowego wnosi DLC?

IC Insights uważa, że Samsung pozostanie na szczycie w całym bieżącym kwartale, ponieważ popyt na pamięci wzrasta, pokonując sumę sprzedaży Intela o około 3,5 miliarda dolarów. Co ciekawe lider technologiczny, czyli TSMC, znajduje się na trzecim miejscu, a następnie SK Hynix na czwartym i Micron na piątym. Te dwie ostatnie firmy odnotowały wzrost sprzedaży odpowiednio o 21% i 16% w stosunku do poprzedniego kwartału. Nvidia odnotowała wzrost sprzedaży o 14%, a MediaTek o 17%. Były to dwie z czterech firm bezfabrycznych w pierwszej dziesiątce, obok Qualcomma i Broadcoma.

Źródło: IC Insights

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy