Samsung przyznał, że firma korzysta ze sztucznej inteligencji (AI) do tworzenia swoich nowych procesorów. Producent przy tym potwierdził, że wykorzystuje do tego celu nowe oprogramowanie od Synopsys — wiodącej firmy zajmującej się projektowaniem chipów. Mimo to nie wiadomo, czy zaprojektowane przez AI chipy trafiły już do produkcji, ani w jakich produktach mogą się pojawić. 

Exynosy projektowane przez AI

Exynosy projektowane przez AI

Podczas gdy Samsung jest jedną z pierwszych firm, które projektują swoje chipy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, inne firmy, takie jak Google i NVIDIA mają to w planach. Narzędzie Synopsys, o nazwie DSO.ai, może mieć większy zasięg, biorąc pod uwagę, że firma współpracuje już z dziesiątkami innych przedsiębiorstw. Kilka miesięcy temu badacze Google opisali wykorzystanie AI do aranżacji komponentów na chipach Tensor, które wykorzystuje do szkolenia i uruchamiania programów AI w swoich centrach danych. Następny smartfon Google, seria Pixel 6, będzie wyposażona w procesor, który powstaje we współpracy z Samsungiem. Bardzo więc możliwe, że jest to jedna z jednostek, przy projektowaniu której AI brało czynny udział.

Zobacz też: Pierwsze premiery września na Netflixie ujawnione. Ależ to będzie dobry miesiąc!

Technologia ta może automatycznie narysować podstawy projektu, w tym rozmieszczenie komponentów i połączenie ich ze sobą. Osiąga się to poprzez wypróbowywanie różnych projektów w symulacji i uczenie się, które z nich dają najlepsze rezultaty. Pytaniem otwartym pozostaje to, czy AI pokona ludzkość w projektowaniu procesorów? Jeśli tak, to możliwe, że Exynosy Samsunga, niezależnie od półki cenowej, będą najlepszymi układami w swojej klasie, dopóki jego bezpośrednia konkurencja również nie sięgnie po AI. Ciekawe jest również to, co Sztuczna Inteligencja będzie potrafiła wycisnąć z dostępnych technologii. Optymalizacja układów może dzięki niej wejść bowiem na niesamowity wręcz poziom.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.