Exynosy projektowane przez AI

Sztuczna inteligencja pomaga w projektowaniu procesorów Samsunga

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Samsung przyznał, że firma korzysta ze sztucznej inteligencji (AI) do tworzenia swoich nowych procesorów. Producent przy tym potwierdził, że wykorzystuje do tego celu nowe oprogramowanie od Synopsys — wiodącej firmy zajmującej się projektowaniem chipów. Mimo to nie wiadomo, czy zaprojektowane przez AI chipy trafiły już do produkcji, ani w jakich produktach mogą się pojawić. 

Exynosy projektowane przez AI

Exynosy projektowane przez AI

Podczas gdy Samsung jest jedną z pierwszych firm, które projektują swoje chipy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, inne firmy, takie jak Google i NVIDIA mają to w planach. Narzędzie Synopsys, o nazwie DSO.ai, może mieć większy zasięg, biorąc pod uwagę, że firma współpracuje już z dziesiątkami innych przedsiębiorstw. Kilka miesięcy temu badacze Google opisali wykorzystanie AI do aranżacji komponentów na chipach Tensor, które wykorzystuje do szkolenia i uruchamiania programów AI w swoich centrach danych. Następny smartfon Google, seria Pixel 6, będzie wyposażona w procesor, który powstaje we współpracy z Samsungiem. Bardzo więc możliwe, że jest to jedna z jednostek, przy projektowaniu której AI brało czynny udział.

Zobacz też: Pierwsze premiery września na Netflixie ujawnione. Ależ to będzie dobry miesiąc!

Technologia ta może automatycznie narysować podstawy projektu, w tym rozmieszczenie komponentów i połączenie ich ze sobą. Osiąga się to poprzez wypróbowywanie różnych projektów w symulacji i uczenie się, które z nich dają najlepsze rezultaty. Pytaniem otwartym pozostaje to, czy AI pokona ludzkość w projektowaniu procesorów? Jeśli tak, to możliwe, że Exynosy Samsunga, niezależnie od półki cenowej, będą najlepszymi układami w swojej klasie, dopóki jego bezpośrednia konkurencja również nie sięgnie po AI. Ciekawe jest również to, co Sztuczna Inteligencja będzie potrafiła wycisnąć z dostępnych technologii. Optymalizacja układów może dzięki niej wejść bowiem na niesamowity wręcz poziom.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy