Robot do pomocy osobom z niepełnosprawnościami

Roboty jako towarzysze osób z niepełnosprawnościami będą o wiele mniej delikatne – i to dobra wiadomość

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Roboty mają duży potencjał, aby pomóc osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Chociaż ze względów bezpieczeństwa domyślnie urządzeniami za to odpowiedzialnymi mają być maszyny pneumatyczne. Mimo to klasyczne roboty również mają tu swoje zastosowanie w przypadku działań bardziej skomplikowanych, jak na przykład pomoc w zakładaniu ubrań. Do tej pory jednak taka maszyna musiała być bardzo ostrożna, aby nie uderzyć osoby z niepełnosprawnościami, co ograniczało jej ruchy. Naukowcy z MIT CSAIL opracowali algorytm, który zachowuje równowagę, pozwalając na nieszkodliwe uderzenia, co zwiększyło możliwości robota.

Robot do pomocy osobom z niepełnosprawnościami

Z naszego punktu widzenia pomoc osobie niezwykle delikatnej, z ograniczoną motoryką wydaje się być banalną kwestią. W końcu opis ten idealne pasuje do noworodków, a ludzie są ewolucyjnie dostosowani do opieki nad nimi. Jednak z punktu widzenia maszyny jest to niezwykle skomplikowane i wymaga szybkiego dostosowywania się do sytuacji. Na przykład, stosunkowo łatwo jest pomóc komuś ubrać się, ponieważ instynktownie wiemy, gdzie trzymać element garderoby, jak ludzie mogą zginać ramiona, jak reaguje materiał i nie tylko. Jednak roboty muszą być zaprogramowane z wszystkimi tymi informacjami.

Zobacz też: Kontrowersyjna reklama sklepu x-kom — fani Xiaomi poczuli się urażeni?

W przeszłości algorytmy w interesie bezpieczeństwa uniemożliwiały robotom jakikolwiek wpływ na ludzi. Może to jednak prowadzić do problemu, w którym robot zasadniczo przestaje się poruszać i nie może wykonać zadania, które sobie wyznaczył. Aby rozwiązać ten problem, zespół MIT CSAIL kierowany przez doktoranta Shen Li opracował algorytm, który na nowo definiuje bezpieczeństwo ruchu robota, umożliwiając bezpieczne zderzenia oprócz unikania kolizji. Pozwala to robotowi na nieszkodliwy kontakt z człowiekiem w celu realizacji swojego zadania, o ile jego wpływ na człowieka jest niewielki.

Opracowanie algorytmów zapobiegających fizycznym szkodom bez niepotrzebnego wpływania na wydajność zadań jest krytycznym wyzwaniem. Pozwalając robotom wywierać nieszkodliwy wpływ na ludzi, nasza metoda może znaleźć wydajne trajektorie robotów, aby zapewnić ludziom gwarancję bezpieczeństwa.

— Podkreśla szef zespołu.

Dzięki temu osoby z ograniczoną motoryką mogą mieć w przyszłości prawdziwe wsparcie ze strony maszyn.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy