Pneumatyczna pamięć

Dane zapisane w powietrzu — naukowcy tworzą pneumatyczną pamięć komputerową

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Inżynierowie z University of California Riverside ujawnili nowy twór, który ma kontrolować ruchy miękkich robotów. Jest to zasilany powietrzem system pamięci komputerowej, który rozwiązuje jeden z największych problemów w rozwoju miękkiej robotyki, którym jest niedopasowanie pneumatyki i elektroniki. Tym samym zaprezentowali oni pierwszą na świecie pneumatyczną pamięć dedykowaną do takich maszyn.

Pneumatyczna pamięć

Zazwyczaj ruchy miękkich robotów są kontrolowane za pomocą powietrza, które przemieszcza się do i z pęcherzy wewnątrz robota. Kończyny miękkich robotów są elastyczne i gumowe, często wyposażone w chwytaki, a miękkie roboty mogą być lepsze od tradycyjnych sztywnych robotów wykonujących pewne zadania, szczególnie te, które są delikatne. Miękkie roboty są również bezpieczniejsze w pracy z ludźmi, co czyni je głównym przedmiotem badań naukowców na całym świecie. Istniejące systemy sterowania pneumatycznymi robotami miękkimi wykorzystują zawory elektroniczne i komputery do sterowania położeniem ruchomych części.

Zobacz też: Honor Magic3 i Magic3 Pro w drodze — ceny i kluczowe funkcje już w Sieci

Części elektroniczne znacznie zwiększają koszt, rozmiar i zapotrzebowanie na energię miękkich robotów, ograniczając ich użyteczność. Naukowcy stworzyli system, który wykorzystuje logikę pneumatyczną. Teoria logiki pneumatycznej poprzedza komputery elektroniczne i była kiedyś używana do zapewnienia zaawansowanego poziomu kontroli w komponentach systemów kontroli klimatu i innych zadań na początku XX wieku. W systemach tych to powietrze, a nie elektryczność, przepływa do kanałów komputera i powoduje ich włączenie lub wyłączenie. Zespół zdał sobie sprawę, że może stworzyć pneumatyczną pamięć logiczną dla miękkich robotów, aby umożliwić im zapamiętywanie i utrzymywanie pozycji ruchomych części. Naukowcy skonstruowali również układy pamięci operacyjnej, wykorzystując zawory mikroprzepływowe zamiast tranzystorów elektronicznych. Zawory w układzie są uszczelnione, dzięki czemu zachowują swój stan nawet po odłączeniu pompy powietrznej.

Zobacz też: Samsung sam ujawnił Galaxy Buds2 przed premierą — oczywiście przez przypadek

Zespół zmodyfikował zawory mikroprzepływowe, aby mogły obsługiwać większe prędkości przepływu powietrza, tworząc ośmiobitowy układ pneumatycznej pamięci operacyjnej, który steruje większymi i szybszymi robotami. Układ został wbudowany w parę wydrukowanych w 3D gumowych dłoni. System zawierał miękkie palce robotów, które rozszerzały się, gdy były podłączone do ciśnienia atmosferycznego i kurczyły się, gdy były podłączone do próżni. Zespół był w stanie zmusić swoją miękką, zrobotyzowaną rękę do zagrania sonaty na pianinie. Tym samym rozwija on już wcześniej odrzuconą technologię maszyn liczących nieelektrycznych.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy