Problem z Wi-Fi w iPhone

Błąd Wi-Fi w iPhone załatany? Nic bardziej mylnego! To był dopiero początek

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Kilkanaście dni temu odkryto dość irytujący problem w iOS, który uniemożliwiał łączenie się z sieciami Wi-Fi. Na szczęście, błąd szybko został załatany. Dodatkowo  można było go łatwo uniknąć, nie łącząc się z sieciami o problematycznych nazwach. Na światło dzienne właśnie wyszedł następny, identyczny w skutkach. Tym razem jednak nie jest możliwe uniknięcie go, a i potencjalna naprawa zdaje się o wiele bardziej problematyczna.

Problem z Wi-Fi w iPhone

Problem z Wi-Fi w iPhone

Oryginalna luka dotyczyła punktów dostępowych WiFi lub AP, które używały znaku procentu (%) w swoich nazwach. W wielu językach programowania symbol ten jest używany do oznaczenia, że znak następujący po nim ma być poleceniem, a nie literą do wyświetlenia. Gdzieś w kodzie iOS, może to złamać zdolność platformy do łączenia się z dowolną siecią WiFi całkowicie. Na szczęście, po prostu resetowanie ustawień sieciowych telefonu rozwiązywało ten problem. Dodatkowo błąd mógł być wywołany tylko wtedy, gdy użytkownik próbuje połączyć się z taką siecią Wi-Fi. Wystarczyło więc być ostrożnym.

Zobacz też: SpeedTest powie Ci teraz, w jakiej rozdzielczości powinieneś oglądać filmy

Niestety, ten drugi exploit nie wymaga nawet żadnej interakcji z użytkownikiem. Według tego samego badacza bezpieczeństwa, który publicznie ujawnił pierwszy błąd, nawet będąc w zasięgu sieci o nazwie %secretclub%***** (tak, jest tu celowy błąd) wystarczy, aby stracić wszystkie funkcje Wi-Fi i zdolność do łączenia się z sieciami Wi-Fi. iPhone można jeszcze naprawić, ale nie jest to takie proste jak zresetowanie ustawień sieciowych. Trzeba albo zresetować telefon całkowicie lub przywrócić z kopii zapasowej, jeśli utworzyliśmy ją, zanim smartfon padł ofiarą problemu. Pierwszy błąd WiFi iPhone był bardziej z uciążliwością, która czeka na nieostrożnych użytkowników. Ten drugi natomiast jest poważnym błędem bezpieczeństwa, który może zostać wykorzystany przez każdego, kto ma kontrolę nad routerem Wi-Fi lub hotspotem, czyli praktycznie przez każdego.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy