SpeedTest od firmy Ookla to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych programów w swojej kategorii. Sprawdzony od lat system pomiaru rzeczywistej prędkości internetu ciężko co chwilę rozbudowywać. Dlatego poszczególne zmiany to w głównej mierze detale związane z czytelnością, aniżeli zwiększaniem funkcjonalności. Niemniej teraz SpeedTest przeszedł wyraźną przemianę, gdyż pojawiła się nowa zakładka i nowy typ pomiarów. Celem jest odpowiedź na pytanie, czy mój internet wystarczy na odtwarzanie filmów w 2K lub 4K?

SpeedTest ocenia, czy Twój internet poradzi sobie z wysokimi rozdzielczościami filmów w Sieci

speedtest filmy internet predkosc

Testowanie możliwości strumieniowego przesyłania filmów jest oczywiście powiązane z samą prędkością internetu. Niemniej liczy się także stabilność i kilka innych parametrów łącza, więc osobny test jak najbardziej ma sens. SpeedTest podszedł do tematu kompleksowo. Dlatego uruchamiając nowe badanie, na początku program stara się ustalić maksymalny bitrate, jaki jest w stanie przetworzyć urządzenie i sieć. Następne strumieniowane są nagrania w potencjalnie najwyższych rozdzielczościach. Wynikiem testu jest informacja o tym, czy 4K, 2K, a może FullHD jest najlepszym wyborem dla naszego połączenia internetowego. Przy okazji dowiadujemy się, czy dana rozdzielczość sprawdzi się dobrze na smartfonie, laptopie lub telewizorze.

Zobacz też: Play ma ambitny cel – w lipcu z 5G skorzysta 35% mieszkańców Polski.

Nowa funkcja jest już dostępna dla wszystkich, więc jeśli chcecie sprawdzić, czy Wasza Sieć sprawdzi się w 4K, to już dzisiaj pobierzcie SpeedTest za darmo ze Sklepu Play. Co ciekawe, w wersji przeglądarkowej nie możemy jeszcze przeprowadzić podobnego testu. Zapewne to kwestia czasu, aż pojawi się również w takim wydaniu.

Źródło: Android Police