Apple pozwane za brak ładowarki

Jak zepsuć i naprawić Wi-Fi w iPhonie? Wystarczy… specyficzna nazwa sieci

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Newsy

Błędy w oprogramowaniu są czymś oczywistym. Nie stworzono jeszcze zaawansowanego systemu operacyjnego, który byłby idealny, więc zawsze trzeba liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Można mieć nadzieję, że pojawiające się problemy będą drobnostkami, z którymi można sobie poradzić. Tak też jest w przypadku, który zaraz Wam przedstawię. W końcu, czy ktoś spodziewa się, że po podłączeniu iPhone’a do specyficznie nazwanej sieci Wi-Fi, ten moduł przestanie działać? Spokojnie, jest prosta metoda na naprawienie tej przypadłości, ale od dzisiaj po prostu unikajcie dziwnych sieci.

iPhone nie lubi Wi-Fi z dziwnymi nazwami, więc może je na stałe wyłączyć

Sprawa wygląda tak, że nazwa Wi-Fi w stylu „%p%s%s%s%s%n” jest najprawdopodobniej odkodowywana przez iOS. Efektem po podłączeniu się do sieci z takim SSID jest brak możliwości włączenia Wi-Fi w iPhonie. Dokładnie to prezentuje powyższe nagranie. Błąd został zauważony na iOS 14.42, ale potwierdzono jego występowanie także w iOS 14.6. Dlaczego tak się dzieje? Możliwości może być kilka. Przede wszystkim wspomniane odkodowywanie może sprowadzać się do traktowania znaków procentów jako odwołań do zmiennych. Dodatkowo iOS może traktować je jako parametry URL. W obu przypadkach odwołania są błędne lub niedostępne, więc ostatecznie system nie wie, co zrobić.

Jeśli jakimś sposobem wpadniecie w taką pułapkę, to wystarczy, że wejdziecie do ustawień i zresetujecie ustawienia sieciowe (Ustawienia -> Ogólne -> Wyzeruj -> Ustawienia sieciowe). To polecenie wyczyści także informacje związane z operatorem, ale smartfon szybko powinien pobrać je od nowa.

Zobacz też: Nadchodzi duża aktualizacja Microsoft Office – zobacz nowe narzędzia!

Oczywiście taka nazwa sieci Wi-Fi od razu wzbudza podejrzenia, więc mało kto zapewne połączyłby się do niej. Mimo wszystko od dzisiaj wiecie, żeby na pewno tego nie robić, bo nie chodzi wyłącznie o śledzenie ruchu lub inne ataki hakerskie, a także o możliwość wywołania poważnego błędu w oprogramowaniu. Na tę chwilę Apple nie komentuje problemu, choć zapewne poprawka zostanie szybko wydana.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy