wniosek o dowód osobisty przez internet

Lipiec to ostatni miesiąc na złożenie wniosku o dowód osobisty przez internet

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Jeśli twój dowód osobisty wkrótce straci ważność, a wniosek o nowy chcesz złożyć przez internet, to lepiej zrób to jak najszybciej. Został ostatni miesiąc, w którym o dokument można wnioskować online. Od sierpnia wizyty w urzędach ponownie będą obowiązkowe.

Wniosek o dowód osobisty przez internet – od sierpnia znika ta możliwość

Zazwyczaj piszemy o różnego rodzaju e-usługach w kontekście nowych możliwości, które otrzymują obywatele. Cyfryzacja w naszym kraju postępuje i coraz więcej spraw można załatwić przez internet. Tak też było z procesem wyrabiania dowodu osobistego. Znacznym ułatwieniem jest możliwość złożenia wniosku o dokument przez internet. Niestety, od 2 sierpnia nie będzie już takiej opcji.

Na początku sierpnia w naszym kraju wejdzie w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE, które obliguje państwa członkowskie Unii Europejskiej do umieszczania w dowodach osobistych odcisków palców oraz podpisów właścicieli. Konieczna będzie więc wizyta w urzędzie przy składaniu wniosku o dokument, aby tam zostawić swój podpis i odcisk palca. Jedyny wyjątek od tej zasady będzie dotyczył dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski nie będą pobierane, a możliwość składania wniosku online pozostanie aktywna.

Czytaj także: Unijny Certyfikat COVID – prawie milion aktywacji w mObywatelu

W czerwcu i lipcu kończy się ważność dowodów osobistych u prawie 300 tysięcy Polaków. Kolejne 65 tysięcy to osoby, które w kończącym się i kolejnym miesiącu będą obchodziły 18. urodziny. Jesteś w jednej z tych grup i chcesz uniknąć dodatkowej wizyty w urzędzie? Znajdź w lipcu czas na złożenie wniosku o dowód osobisty przez internet.

źródło, zdjęcie główne: KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy