USA z nowymi restrykcjami dla Huaweia

USA z kolejnymi sankcjami dla Huaweia – tym razem uderzą w finanse, a nie sprzęt

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Wygląda na to, że wojna handlowa między Chinami a Stanami Zjednoczonymi nie zwalnia tempa. W nowej odsłonie prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, które zakazuje firmom mającym siedzibę w Stanach Zjednoczonych inwestowania w objęte nową blokadą chińskie przedsiębiorstwa. Znajdują się na niej dziesiątki chińskich firm, które rzekomo mają powiązania z sektorem obronnym lub technologii nadzoru. Ten nowy rozkaz w zasadzie rozszerza zakres restrykcji nałożonych przez Donalda Trumpa.

USA z nowymi restrykcjami dla Huaweia

USA z nowymi restrykcjami dla Huaweia

Departament Skarbu USA będzie egzekwował i aktualizował listę, która obecnie obejmuje około 59 firm. Nakazy zabraniają kupowania lub sprzedawania publicznie notowanych papierów wartościowych dotyczących przedsiębiorstw nim objętych. Uniemożliwiają również amerykańskim inwestycjom wspieranie chińskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego, jak również wojskowych, wywiadowczych i bezpieczeństwa programów badawczo-rozwojowych. Departament Skarbu USA poda później wytyczne, co oznacza zakres technologii nadzoru, w tym czy firmy ułatwiają represje lub poważne naruszenia praw człowieka, ponieważ nie zostało to dokładnie opisane.

Zobacz też: Chrome OS inspirowany Windowsem 10 – to będzie zmiana na plus

Główne chińskie firmy znajdujące się na poprzedniej liście Departamentu Obrony zostały również umieszczone na zaktualizowanej liście. Na tej znajdują się między innymi Huawei i SMIC, natomiast Xiaomi udało się przez drogę sądową wymusić wykreślenie z podobnej listy. Ruch ten jest postrzegany jako część szerszej serii kroków Bidena w celu przeciwdziałania Chinom, w tym wzmocnienia sojuszy amerykańskich i kontynuacji dużych inwestycji krajowych w celu zwiększenia konkurencyjności gospodarczej USA.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy