Chrome z szybszym przetwarzaniem JavaSctipt

Aktualizacja Chrome pozwoli sumarycznie oszczędzić 17 lat pracy każdego dnia

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

W dzisiejszych czasach JavaScript jest integralną częścią projektowania stron internetowych, ale może być wąskim gardłem dla przeglądarek. Silnik V8 w Chrome był jedną z jego głównych zalet, gdy został wydany w 2008 roku, i do dziś pozostaje główną zaletą przeglądarek Chromium, takich jak Chrome, Edge, Vivaldi i Opera. Jednak nie oznacza to, że jego rozwój stanął w miejscu. Najnowsza aktualizacja Chrome 91 zawiera dużą poprawkę przetwarzania JavaScript w przeglądarce. Według Google, silnik V8 uruchamiał około 78 lat JavaScript każdego dnia, ale 23% wzrost prędkości zmniejszył tę liczbę o 17 lat. 

Chrome z szybszym przetwarzaniem JavaSctipt

Chrome z szybszym przetwarzaniem JavaSctipt

Trzy lata temu Google zaimplementował do silnika V8 dwa nowe kompilatory o nazwach Ignition i Turbofan w sposób dwupoziomowy. Ignition jest szybkim interpreterem kodu bajtowego, który szybko się uruchamia. Turbofan jest autorem kodu maszynowego, który optymalizuje kod wynikowy za pomocą informacji zebranych podczas wykonywania JavaScriptu, co skutkuje wolniejszym startem, ale szybszym kodem. W Chrome 91, Google umieściło trzeci kompilator w środku o nazwie Sparkplug. Podobnie jak Turbofan, generuje on kod maszynowy, ale nie optymalizuje swojego kodu na podstawie nowych informacji, więc jego wydajność nie jest tak dobra. Ponieważ jednak nie musi czekać na te informacje, może rozpocząć pracę zaraz po Ignition i niemal równie szybko nabierać prędkości. Ułatwia to przejście potoku z Ignition do Turbofan.

Zobacz też: OPPO Watch 2 nadchodzi ze świetną specyfikacją i nowym Wear OS

W testach Google Sparkplug poprawił wydajność obliczeniową silnika V8 o 5 do 15%, w zależności od sprzętu, strony internetowej i systemu operacyjnego. Nowy V8 zawiera także drugą optymalizację: usunięcie wbudowanych wtyczek, z których Google niedawno zdało sobie sprawę, że powodują problemy z wydajnością. W tym sensie jest to bardziej poprawka błędów. Nowe rozwiązanie V8 polega na kopiowaniu biblioteki bibliotek wbudowanych z dowolnego miejsca, w którym się ona znajduje i wklejaniu jej obok kompilowanego kodu, który jest tworzony. Ta duplikacja jest przyczyną zwiększonego użycia pamięci, ale pozwala procesorowi na konsekwentne dokonywanie poprawnych przewidywań rozgałęzień, gdy szuka odpowiedniego wbudowanego kodu, co pozwala procesorowi używać go do wykonywania poza kolejnością.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy