Tesla: kamery zamiast radaru

Kamery lepsze od radarów? Tesla zmienia podejście do autopilota

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Zaledwie w zeszłym miesiącu Elon Musk powiedział, że Tesla zacznie usuwać czujniki radarowe ze swoich samochodów produkcyjnych, a teraz Electrek wskazuje na post ujawniający, że proces ten już się rozpoczął. Nowe pojazdy Model 3 i Model Y zbudowane dla Ameryki Północnej nie mają już radaru na pokładzie. Te dotychczas miały wspierać funkcje odciążające kierowcę, takie jak Autopilot i jego system Full Self Driving.

Tesla: kamery zamiast radaru

Tesla: kamery zamiast radaru

Jeszcze w 2016 roku Tesla nadal koncentrowała się na poprawie technologii radarowej dla Autopilota. Jednak to było, zanim zespół skupił się na rozwiązaniach skupionych wokół AI. Mimo to zmiana następuje jednak tak nagle, że nabywcy mogą otrzymać pojazdy z ograniczeniami w korzystaniu z funkcji Autosteer, Smart Summon i Emergency Lane Departure Avoidance. Aktualizacje oprogramowania, które mają pojawić się w najbliższych tygodniach, pozwolą na ponowne włączenie tych funkcji.

Zobacz też: Nie tylko Chrome, Opera i Firefox – istnieją inne przeglądarki i rozszerzenia do nich

Warto tu przytoczyć oświadczenie Tesli w sprawie rezygnacji z kamer:

Wierzymy, że obraz z kamer to wszystko, co jest potrzebne do pełnej autonomii. Nasza architektura oprogramowania oparta na sztucznej inteligencji w coraz większym stopniu polega na kamerach, do tego stopnia, że radar staje się zbędny wcześniej, niż się spodziewaliśmy. W rezultacie nasz zespół FSD jest w pełni skoncentrowany na ewolucji w kierunku systemu autonomicznego opartego na obrazie i jesteśmy prawie gotowi, aby przestawić rynek amerykański na Tesla Vision.

Warto pamiętać, że takie rozwiązanie może być zwyczajnie tańsze. Natomiast Elon Musk jest znany ze stawiania na prostsze i tańsze rozwiązania jeśli dają one podobny efekt jak te drogie i skomplikowane. Dlatego właśnie NASA robi rakiety ze skomplikowanych materiałów, a SpaceX produkuje je po prostu ze stali nierdzewnej.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy