ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
groźne oszustwo na allegro

Groźne oszustwo tym razem na Allegro – chwila nieuwagi i oszuści mają dane naszej karty

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Na Allegro pojawiło się groźne oszustwo, którego ofiarami mogą paść kupujący. Celem cyberprzestępców jest poznanie danych naszej karty płatniczej. Gdy im się to uda, zapewne postarają się wykorzystać dostępne saldo. Warto znać mechanizm działania oszustów, by nie dać się nabrać.

Groźne oszustwo na Allegro – tak wygląda jego przebieg

Czytelnik portalu zaufanatrzeciastrona.pl zajmującego się cyberbezpieczeństwem natrafił na oszustwo na Allegro, szukając urządzenia firmy Apple. Udokumentował cały proces i poinformował o tym redakcję wspomnianego serwisu. Warto, by przeczytało o tym jak najwięcej osób – dzięki temu działania cyberprzestępców będą mniej skuteczne.

Oszuści wystawiają przedmiot na Allegro w dosyć atrakcyjnej cenie. Oferta ma jednak formę ogłoszenia – sprzedający w konwersacji z kupującym rozmawia w naturalny sposób, nie robi rażących błędów, ale twierdzi, że nie ma możliwości włączenia opcji kup teraz!. Oszust prosi więc kupującego o podanie numeru telefonu i informuje, że przyjdzie na niego SMS od Allegro. Tu powinna zapalić nam się czerwona lampka – taki element nie występuje podczas normalnych zakupów na Allegro. Gdy kupujący poda swój numer telefonu, otrzyma na niego SMS-a z linkiem potrzebnym rzekomo do potwierdzenia zamówienia. Nadawca wiadomości jest podpisany jako Allegro.

Link prowadzi do fałszywej strony udającej serwis Allegro Lokalnie. Kupujący jest na niej proszony o podanie swoich danych oraz adresu do dostawy, wybór paczkomatu. Te informacje nie są specjalnie potrzebne oszustom, ale uwiarygadniają cały proces. W kulminacyjnym momencie oszustwa ofiara ma wybrać swój bank, a następnie podać dane karty płatniczej. Złodziej rejestruje kartę i musi już tylko wyłudzić kod, który ofiara dostała SMS-em. Jeśli mu się uda, może płacić kartą lub robić przy jej użyciu przelewy.

Czytaj także: „Podatek od smartfonów” w praktyce – podrożeją telewizory, komputery i inny sprzęt

W przypadku konkretnego oszustwa z urządzeniem Apple Allegro szybko zareagowało i zablokowało konto cyberprzestępcy. Niestety okazało się, że oszust ma więcej kont. Pamiętajcie, by zachować ostrożność przy zakupach w sieci.

źródło, zrzuty ekranu: Zaufana Trzecia Strona

Sprawdź najnowsze wpisy