ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
MediaTek liderem rynku

MediaTek pogłębi swoją przewagę nad Qualcommem – ten jednak nie odpuszcza

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Nowy raport wskazuje, że MediaTek pogłębi swoją przewagę na globalnym rynku SoC dla smartfonów. Jednak to Qualcomm prowadzi, jeśli chodzi o układy 5G. Oznacza to poważną zmianę w branży. Warto jednak pamiętać tu o poważnych problemach produkcyjnych elektroniki oraz o dość nietypowej sytuacji na rynku. Nie żyjemy obecnie w normalnych czasach, więc nie musi to oznaczać stałej dominacji MediaTeka w produkcji SoC, ani Qualcomma w dominacji 5G.

MediaTek liderem rynku

MediaTek liderem rynku

Według raportu Counterpoint Research sytuacja ta ma się tylko pogłębić. Globalny rynek procesorów dla smartfonów ma odnotować wzrost o 3 procent rok do roku w 2021 roku. Ma on nastąpić nawet pomimo ograniczeń w dostawach. Wszystko z powodu gwałtownego wzrostu popularności smartfonów 5G. Qualcomm i MediaTek są głównymi dostawcami SoC, przy czym oczekuje się, że pierwszy z nich będzie liderem rynku SoC 5G z 30-procentowym udziałem w rynku, podczas gdy drugi będzie liderem globalnego rynku SoC z 37-procentowym udziałem.

Zobacz też: YouTube wyświetli tytuły zagranicznych filmów w naszym języku ojczystym

Dyrektor ds. badań Dale Gai stwierdził:

Jeśli rozbijemy naszą prognozę w odniesieniu do bieżącej dynamiki popytu i podaży, MediaTek prawdopodobnie będzie kontynuował swoją dynamikę z 4 kwartału 2020 w 2021 roku i prawdopodobnie zdobędzie 37% jednostkowego udziału we wszystkich smartfonach dostarczonych w całym roku. Ten 20% potencjalny roczny wzrost popytu jest funkcją konkurencyjnego portfolio 5G zasilającego smartfony 5G o cenie poniżej 150 dolarów, produkowanego w TSMC bez ograniczeń w dostawach oraz rosnącego udziału w segmencie 4G.

Raport dodaje również, że MediaTek skorzysta na ograniczeniach w dostawach, które dotknęły Qualcomma. Ograniczenia te dotyczą RFIC (radio-frequency integrated circuits) z fabryki Samsunga w Austin, Power management ICs (PMIC), wraz z relatywnie niższą wydajnością produkcji 5 nm. Mimo to Qualcomm ma zobaczyć lepsze wyniki w drugiej połowie tego roku, ponieważ będzie dążyć do zwiększenia swojej linii Snapdragon z obsługą 5G.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy