MediaTek głównie w tanich smartfonach

MediaTek robi wszystko, aby zdążyć z procesem 4 nm przed Qualcommem

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

MediaTek zdominował już Qualcomma na polu sprzedaży procesorów. Dodatkowo układy ze średniej półki od tego producenta w wielu przypadkach są po prostu lepsze od amerykańskich. Jednak jeśli chodzi o flagowce, to tajwański gigant wciąż ma sporo do nadrobienia. Władze firmy postanowiły jednak nie tyle dogonić Qualcomma, ile wręcz go wyprzedzić. Przynajmniej jeśli chodzi o technologię produkcji procesorów. Tym samym Tajwańczycy chcą jako pierwsi wyprodukować układ mobilny w procesie 4 nm.

MediaTek z procesem 4 nm

MediaTek z procesem 4 nm

Według raportu MoneyUDN MediaTek będzie jedną z pierwszych firm, które złożą zamówienie u TSMC, czyli największego na świecie producenta układów scalonych, na chipy oparte na technologii 4 nm, a nawet na chipy oparte na technologii 3nm. Innymi słowy, firma jest również jednym z pierwszych klientów TSMC dla tego procesu, jednak to samo o sobie powiedzieć mogą jednak także Apple i Qualcomm. MediaTek w ten sposób chce wykorzystać obecną sytuację na rynku po to, aby zachęcić do swoich procesorów producentów smartfonów.

Zobacz też: Kwietniowa promocja Oppo – garść przecen, na które warto zwrócić uwagę

Oczywiście sam niższy proces technologiczny nie wystarczy, aby technologicznie zdominować Qualcomma. O ile obydwie firmy biorą swoje rdzenie od ARM — chociaż w przypadku Amerykanów może się to zmienić — tak MediaTek wciąż mocno odstaje pod względem układów graficznych. Jednak i to może wkrótce przestać być problemem. Tajwańska firma podjęła bowiem współpracę z Nvidią na tym polu. Co prawda na razie mowa jest o GPU dla układów mobilnych dedykowanych Chromebookom, jednak otwiera to także pole dla flagowców dedykowanych smartfonom.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy