Raspberry Pi Pico szturmem podbił serca amatorów elektroniki i programowania. Zawdzięcza to niskiej cenie, niewielkiemu podobozowi prądu, małym rozmiarom i… śmiesznej specyfikacji. Wszystko dlatego, że osiągnięcie na nim tego, co jest banalnie proste nawet na Raspberry Pi Zero, jest olbrzymim wyzwaniem. I o ile jakiś czas temu pisałem o przerobieniu Raspberry Pi Pico na komputer z możliwościami typowymi dla początku lat 80., tak teraz mowa już o czymś, co można by nazwać komputerem klasy PC.

Raspberry Pi Pico Micro ATX

Raspberry Pi Pico Micro ATX

Zespół Neotron dev stworzył płytkę PCB z gniazdem na Raspberry Pi Pico. System został zaprojektowany tak, aby był zgodny ze standardem micro-ATX. Płyta główna została zaprojektowana przy użyciu KiCad. Jest to darmowa i otwarta aplikacja do projektowania elektroniki. Na renderze możemy zobaczyć Raspberry Pi Pico z tyłu płyty, wraz z portami dla urządzeń peryferyjnych PS/2, trzema złączami Jack 3.5 mm, wyjście VGA i złącze zasilania. Na prawo od złącza VGA znajduje się również nieobsadzony czytnik kart SD, jeśli ścieżki istnieją na płycie, to dodanie czytnika kart powinno być stosunkowo proste. Zgodnie z dokumentacją projektu, płytka jest w stanie wyprowadzić 12-bitowe wideo Super VGA, używając maszyn stanów PIO na Pico. Użytkownicy mogą zainstalować do ośmiu urządzeń peryferyjnych lub gniazd rozszerzeń.

Zobacz też: Badania nad ludzkimi komórkami macierzystymi poszły o krok za daleko? Połączono je z małpimi

Czym jest jednak komputer bez systemu operacyjnego? W tym przypadku jego rolę pełni Neotron OS. Jest to system napisany w Rust, który bardzo przypomina MS-DOS. Jest to więc znaczny krok do przodu względem wcześniej wspomnianego projektu, który operował jedynie na uproszczonej wersji Pythona.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.