Przełomowy eksperyment polegający na połączeniu ludzkich i małpich komórek może utorować drogę do sztucznie wyhodowanych organów zastępczych. To jednak rodzi nowe pytania etyczne dotyczące tak zwanych hybryd chimerycznych. Jest to najnowsza ekspansja badań nad komórkami macierzystymi. Te jednocześnie fascynują naukowców mających nadzieję na odblokowanie nowych metod leczenia chorób, a także przerażają grupy zaniepokojone etyką lub niewłaściwym wykorzystaniem tej technologii.

Chimera człowieka i małpy

Chimera człowieka i małpy

Komórki macierzyste są prekursorami innych komórek w organizmie, zdolnymi do przekształcania się w różne typy w zależności od potrzeb. To sprawiło, że stały się one przedmiotem badań, których celem jest wyhodowanie narządów zastępczych. Te byłyby bardziej kompatybilne z organizmem biorcy, nieobciążone zużyciem i nie wymagałyby dawców. Jednym z obszarów, który od dawna uważany jest za obiecujący, jest wykorzystanie żywicieli takich jak świnie, w których ludzkie komórki mogłyby być hodowane w takie narządy zastępcze. To jednak napotkało na problemy z kompatybilnością, co zdaniem naukowców może być spowodowane ewolucyjnym dystansem między ludźmi a świniami. Nowe badania zwróciły się w stronę jednego z naszych — stosunkowo — bliższych krewnych, małp makaków.

Zobacz też: Marzysz o zakładzie pogrzebowym? My Funeral Home ci na to pozwoli

Zespół kierowany przez profesora z Salk, Juana Carlosa Izpisua Belmonte, pobrał ludzkie pluripotencjalne komórki macierzyste i umieścił je w embrionach makaków w szalkach Petriego. Najpierw oznaczyli ludzkie komórki białkiem fluorescencyjnym. Dzięki temu mogli je później zidentyfikować w odpowiednich warunkach. Badacze odkryli, że ludzkie komórki nie tylko przetrwały, ale zintegrowały się z komórkami małpy z lepszą względną wydajnością, niż miało to miejsce w przypadku tkanki świńskiej. Wszystkie eksperymenty zostały zakończone po 19 dniach od wstrzyknięcia komórek macierzystych. Celem nie było stworzenie na bazie tych komórek czegoś, co można by ostatecznie wszczepić człowiekowi. Jednakże istnieje nadzieja, że nowa komunikacja molekularna zaobserwowana w chimerycznych komórkach może lepiej wyjaśnić, jak zachodzą wczesne etapy rozwoju człowieka.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.