Google Earth dodaje hipnotyzującą funkcję timelaps. Dzięki niej można obserwować zmiany, jakie zachodziły na Ziemi przez ostatnie 37 lat. Wszystko to dzięki pokazowi składającemu się ze zdjęć satelitarnych danego terenu, które zostały wykonane na przestrzeni tych niemal czterech dekad. Może to więc być świetna okazja, aby zobaczyć, jak Wasza miejscowość się zmieniała.

Google Earth 37-letni timelaps

Jak można się spodziewać, niektóre z tych zmian są znaczące. Miasteczka rozrastają się w miasta, a centra przemysłowe rosną. Sieć dróg gęstnieje, a lasów w wielu miejscach jest coraz mniej. Niestety, sam pokaz ma także spore ograniczenia. Zdjęcia powstawały na przestrzeni wielu lat i pochodzą z różnych źródeł. Mniej istotne miejsca z perspektywy ich twórców wyglądają natomiast jak rozmazane plamy, a nie coś, co można rozpoznać. W wielu przypadkach cudem będzie, jeśli w ogóle dostrzeżecie swój dom i to nawet jako zwykłą plamę. Mimo to warto odwiedzić stronę Google Earth.

Zobacz też: InPost, robisz to dobrze – Paczkomaty staną się łatwiej dostępne dla osób niskiego wzrostu

Biorąc jednak pod uwagę, że mamy do czynienia z 37 latami zdjęć całego świata, to i tak jest to niesamowite osiągnięcie. Google twierdzi, że wykorzystało swoją platformę chmurową Earth Engine do analizy geoprzestrzennej, aby połączyć 20 petabajtów zdjęć w jedną mozaikę wideo o rozdzielczości 4,4 terapikseli. Zajęło to ponad dwa miliony godzin przetwarzania na tysiącach maszyn w chmurze Google. Podstawowym źródłem danych był program Landsat NASA i United States Geological Survey oraz program Copernicus Unii Europejskiej wykorzystujący satelity Sentinel. Google planuje aktualizować Timelapse o nowe zdjęcia każdego roku, przez całą następną dekadę.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.