ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

ZTE NOVA 3.5 nadzieją dla społeczności

Autor: Rafał Kaczor Kategoria: Newsy
zte-nova-3.5

Jak relacjonują z Barcelony nasi koledzy, na targach MWC mimo sporych oczekiwań zawiódł rosnący w siłę chiński koncern ZTE. Po świetnym roku 2011 i sprzedaniu ogromnej ilości modelu Blade (ponad 8 mln sztuk) projektanci zza Wielkiego Muru zaliczyli delikatny falstart.

Okazuje się jednak, że to właśnie ZTE może okazać się zbawcą dla mas użytkowników korzystających z Custom ROMów. Dlaczego?

Otóż wszystko to za sprawą przedstawionego w Katalonii budżetowego smartfonu ZTE NOVA 3.5. Specyfikacja na kolana nie powala, i prezentuje się następująco:

-System Android 2.3.6 Gingerbread
-wyświetlacz TFT o wielkości 3.5 cala i rozdzielczości HVGA, multitouch
-aparat 3,2 MPx i przednia kamera 0,3 MPx
-Łączność WiFi w standardzie b/g/n, Bluetooth, GPS
-256 MB RAM, 512 MB ROM
-Technologia HD Voice

Jak widzicie, brakuje tutaj modelu procesora – a tym ma być prawdopodobnie Qualcomm MSM7227-1 Turbo o taktowaniu 800 MHz wykonany w architekturze ARMv6, znany chociażby z Samsunga Galaxy Ace czy ZTE Crescent. Co w tym fakcie jest takiego interesującego?

ZTE NOVA 3.5 ma według producenta otrzymać aktualizację do Androida Ice Cream Sandwich niedługo po wejściu na rynek – co w połączeniu z CPU starszej generacji stanowić może o możliwości sportowania wielu elementów systemu operacyjnego przez developerów do Custom ROMów opartych o ICS dla urządzeń z procesorami ARMv6! ZTE NOVA 3.5 ponadto – jeśli specyfikacja się potwierdzi – będzie pierwszym smartfonem z Androidem 4.0 i procesorem wykorzystującym instrukcje ARMv6.

Wejście na rynek takiego telefonu spowoduje, że dostępne dla developerów staną się źródła jego kernela, a od tego momentu do przeportowania części sterowników na inne telefony nie powinno upłynąć dużo czasu.

Dotąd, przez brak odpowiednich źródeł i bibliotek, na wielu modelach telefonów porty ICS nie działają do końca poprawnie: problemy stwarza akceleracja graficzna interfejsu, sprzętowe dekodowanie wideo, nie działa podgląd kamery  a ROMy bardzo często są niestabilne. Mowa tutaj o portach dla m.in. ZTE Blade, Samsunga Galaxy Mini czy LG GT540 Swift. Wejście na rynek NOVA 3.5 może okazać się przełomowym momentem w kwestii developmentu ROMów takich jak chociażby CyanogenMod 9 dla tych urządzeń i daje nadzieję, że ich posiadacze otrzymają mimo wszystko w pełni działającą lodową kanapkę.

Dostępność i potencjalna cena modelu nie zostały jeszcze ujawnione. Telefon można zobaczyć na poniższym filmie:

Czekamy zatem na więcej informacji od ZTE w kwestii tego smartfonu. Czekamy z niecierpliwością, bowiem któż nie chciałby ujrzeć w pełni działających ROMów ICS na swoim – nawet budżetowym – smartfonie? Tak oto bardzo słaby technicznie chiński produkt może zapisać się złotymi zgłoskami w historii androidowej sceny.

źródło: androidadvices

Sprawdź najnowsze wpisy