Neurobiolodzy z MIT zidentyfikowali obwód w mózgu myszy, który uniemożliwia im kojarzenie się z myszami, które są chore. W ten sposób badacze odkryli, jak potężne instynkty mogą być nadrzędne w niektórych przypadkach. Wedle badań kiedy samce myszy napotykają samicę wykazującą oznaki choroby, to wchodzą z nią w bardzo niewielką interakcję i nie podejmują żadnych prób kojarzenia się, jak to normalnie ma miejsce. Tym samym schorowana samica nie ma szans na potomstwo.

Mózgi myszy stawiają na dobór naturalny 

Mózgi myszy stawiają na dobór naturalny
Tak śliczne, że niektórzy aż piszczą na ich widok.

Według naukowców to zachowanie jest kontrolowane przez obwód w amygdali zdolny do wykrywania zapachów emanujących z chorych zwierząt i wyzwalających ostrzeżenie, aby trzymać się z dala. W społeczności zwierzęcej istotne jest, aby istoty były w stanie zdystansować się od chorych osobników. Jest to szczególnie ważne w przypadku gatunków takich jak mysz, gdzie kojarzenie jest napędzane przez instynkt. Naukowcy twierdzą, że u tych gryzoni konieczne jest posiadanie mechanizmu zdolnego do wyłączenia popędu seksualnego, gdy ryzyko jest wysokie.

Zobacz też: Naukowcy znaleźli zastosowanie dla starych opon – pomogą one w budownictwie

 U myszy zachowania seksualne są zaprogramowane wrodzenie, co prowadzi zwierzęta do automatycznego zaangażowania się w nie, jeśli pewne bodźce są obecne. Dowody wskazują jednak, że w pewnych okolicznościach zachowania te mogą zostać zablokowane. W poprzednich badaniach naukowcy wykazali, że myszy potrafią odróżnić zdrowe myszy od myszy, którym wstrzyknięto składnik bakteryjny zwany LPS, wywołujący łagodny stan zapalny. Myszy podobnie jak ludzie są stworzeniami społecznymi. Nie oznacza to jednak, że można te wyniki w jakikolwiek sposób przełożyć także na nas.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.