Naukowcy z Weizmann Institute of Science ogłosili, że będą hodować embriony myszy poza macicą. Metoda ta pozwoli badaczom na obserwację ukrytych pierwszych etapów rozwoju embrionalnego, gdy embrion myszy rośnie od bardzo małej kulki komórek poprzez wzrost organów. Naukowcy chcą zaobserwować, jak mała kuleczka identycznych komórek rozwija się w embrion od pierwszego przyczepienia do ściany macicy, a następnie rozwija się w układy ciała i narządy.

Myszy w sztucznej macicy

Naukowcy twierdzą, że jest to coś, o czym marzą badacze rozwoju embrionalnego od samego początku tej specjalizacji. Metoda, którą naukowcy stworzyli do hodowania embrionów myszy poza macicą w początkowych etapach po implantacji zarodka, aż do bardziej zaawansowanych stadiów, pozwoli badaczom na nowe narzędzie do zrozumienia rozwoju embrionu, który jest zakodowany w genach znajdujących się w jego wnętrzu. Mają oni nadzieję uzyskać szczegółowy wgląd w efekty narodzin i rozwoju oraz te związane z implantacją zarodka. Naukowcy pracujący nad projektem podkreślają, że większość obecnie znanej wiedzy na temat rozwoju embrionalnego ssaków pochodzi z obserwacji procesów zachodzących u gatunków innych niż ssaki, takich jak żaby i ryby, które składają przezroczyste jaja. W przeszłości wiedzę tę zdobywano również poprzez sekcje embrionów myszy i rejestrowanie statycznych obrazów.

Zobacz też: POCO X3 Pro zadebiutuje z… kolejnym flagowym Snapdragonem – specyfikacja w Sieci

Naukowcy wpadli na pomysł hodowania embrionów poza macicą w zaawansowanych stadiach już w latach 30-tych XX wieku. Wczesne eksperymenty zakończyły się ograniczonym sukcesem, a embriony wyhodowane tą metodą miały tendencję do bycia anormalnymi. W nowym procesie naukowcy wznowili te wysiłki, skupiając się na sposobie, w jaki rozwój przebiega z embrionalnych komórek macierzystych. Podczas siedmiu lat prób i błędów, zespół wymyślił dwuetapowy proces, który pozwolił im na hodowanie normalnie rozwijających się embrionów myszy poza macicą przez sześć dni, czyli około jedną trzecią ich 20-dniowego okresu ciąży. Przy okazji pozwoli to także obserwować wpływ różnych substancji na rozwój życia płodowego myszy. 

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.