Naukowcy z Uniwersytetu Rice zoptymalizowali proces przekształcania odpadów gumowych ze starych opon w grafen. Nie jest on co prawda pierwszej jakości, ale może być następnie użyty do wzmocnienia betonu. Chemik James Tour twierdzi, że korzyści dla środowiska wynikające z dodania grafenu do betonu są bardziej, niż oczywiste.

Stare opony w budownictwie

Stare opony w budownictwie

Beton jest jednym z najczęściej produkowanych materiałów na świecie, a jego produkcja powoduje aż dziewięć procent światowej emisji dwutlenku węgla. Tour twierdzi, że jeśli będziemy w stanie używać mniej betonu w naszych drogach, budynkach i mostach, możemy wyeliminować część dwutlenku węgla już na samym początku. Cement portlandzki już teraz wykorzystuje jako składnik odpady opon z recyklingu. Jednak udowodniono, że grafen wzmacnia materiały cementowe, w tym beton, na poziomie molekularnym. Większość z 800 milionów opon wyrzucanych rocznie jest spalana jako paliwo lub mielona do innych zastosowań, a 16 procent ląduje na wysypiskach śmieci. Możliwość odzyskania choćby ułamka z tej sumy jako grafenu pozwoli znacznie zmniejszyć ilość śmieci.

Zobacz też: Games with Gold na kwiecień – szału nie ma, ale chyba już nie będzie

Opony mają być poddawane działaniu prądu elektrycznego o odpowiednich parametrach, który usuwa z próbki wszystko poza atomami węgla. Atomy te ponownie łączą się w cenny grafen turbostratyczny, z niewłaściwie ułożonymi warstwami, który jest bardziej rozpuszczalny niż grafen wytwarzany poprzez eksfoliację z grafitu. Lepsza rozpuszczalność sprawia, że materiał ten jest łatwiejszy do zastosowania w kompozytach. Podczas testów około 70 procent sadzy pochodzącej z opon przekształciło się w grafen.

Źródło: SlashGear 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.