China Semiconductor Industry Association, czyli w skrócie CSIA, utworzyło grupę roboczą z firmami technologicznymi z siedzibą w USA zrzeszonymi w ramach Semiconductor Industry Association. Ta ma pomóc w rozwiązywaniu problemów, takich jak kontrola eksportu i bezpieczeństwo łańcucha dostaw układów elektronicznych. W ten sposób powstała amerykańsko-chińska inicjatywa mająca na celu rozwiązać problemy związane z brakiem podzespołów na rynku. 

Chiny i USA łączą siły w sprawie braku procesorów

Chiny i USA łączą siły w sprawie braku procesorów

Warto tu wyjaśnić, że CSIA jest wspieranym przez Chiny stowarzyszeniem, które obejmuje 774 chińskich firm w branży chipów. Można więc uznać, że jest to działanie może nie wspierane, ale przynajmniej aprobowane przez władze Państwa Środka. Działanie to zostało podjęte obliczu globalnego niedoboru półprzewodników, które wpłynęły na różne gałęzie przemysłu na całym świecie. W ten sposób chiny mogą chcieć uprzedzić działania rządu USA, które według spekulacji miałyby odciąć je od dostępu do wykonawców elektroniki na czas kryzysu. Podjęcie współpracy z firmami z USA w kwestii rozwiązania problemu niejako odcina taką możliwość władzom Stanów Zjednoczonych.

Zobacz też: iPad Pro 2021 z chipem M1, czyli korzyści większe niż świetna wydajność

Dodatkowo krok ten może poprawić sytuację chińskich firm, takich jak Huawei i SMIC, które już są objęte sankcjami. Dodatkowo grupa robocza ma na celu promowanie głębszego wzajemnego zrozumienia i zaufania między amerykańskim i chińskim przemysłem półprzewodników oraz rozwiązywanie problemów poprzez dialog i współpracę, zgodnie z oficjalnym oświadczeniem CSIA. W ramach grupy roboczej 10 ekspertów z obu stron będzie spotykać się co pół roku, aby na bieżąco informować obie strony o technologii i polityce ograniczeń handlu między Waszyngtonem a Pekinem. 

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.