ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Sony w natarciu – Xperia U i P

Autor: Filip Stachowicz Kategoria: Newsy

Sony oficjalnie poszerzył grono rodziny Xperia NXT o dwa nowe modele: Xperia P oraz Xperię U.

Jako pierwszą zajmiemy się Xperią U. Wszystkie nowe modele Sony cechują się nietypowym, nieco industrialnym wzornictwem, które japońscy designerzy określają jako Iconic Design. U, podobnie jak P jest niezwykle podobna do Xperii S – na pierwszy rzut oka oba modele różnią się tylko wielkością. Xperia U posiada ekran Reality Display o przekątnej 3.5 cala i  rozdzielczości 480×854. Sercem telefonu jest dwurdzeniowy układ Qualcomma o taktowaniu 1GHz. Szybką pracę ma zapewnić 512MB RAM oraz system Android w wersji 2.3, który ma otrzymać aktualizację do wersji 4.0 (wszyscy wiemy, jak to jest z aktualizacjami ;)).

To byłoby na tyle, jeśli chodzi o konkrety. Poza wyżej wymienionymi w smartfonie zobaczymy także: 5MP aparat z lampą flash oraz możliwością robienia zdjęć nawet przy zablokowanym telefonie (spadek po Xperii S), a kamera będzie w stanie wykonywać filmy wideo o rodzielczości 720p.


Bateria o pojemności 1320mAh powinna wystarczyć, aby smartfon nie musiał widzieć się z ładowarką przez kilkadziesiąt godzin.

Telefon będzie występował w dwóch wersjach kolorystycznych (biel i czerń), a ciekawym urozmaiceniem będzie dolna część aparatu telefonicznego, która w zależności od koloru dominującego na ekranie będzie działała tak jak efekt Ambi Light znany z telewizorów Philipsa.

Jeśli cena nie będzie powalała na kolana, szykuje się bardzo miły smartfon dla mniej wymagających klientów, którzy do szczęścia nie potrzebują gigantycznego wyświetlacza oraz astronomicznej ilości pamięci RAM.

Poniżej filmy reklamowe, które narobią Wam jeszcze większego smaku na filigranową Xperię U:

https://www.youtube.com/watch?v= SAohZ9SD-hs
https://www.youtube.com/watch?v= cLX7xP0vjYs

Przyszła kolej na większą siostrę Xperii U, czyli model oznaczony lierką P. Po pierwsze, w oczy od razu rzuca się niezwykle elegancka obudowa wykonana z aluminium. Szlachetne oblicze smartfonu skrywa jeszcze ciekawsze wnętrze, w którym znajdziemy: dwurdzeniowy procesor ST-Ericsson NovaThor U8500 wraz z układem graficznym ARM Mali-400MP1 i pamięcią RAM w ilości 1GB.

8MP aparat z funkcją nagrywania zdjęć w Full HD, matryca Exmor R i możliwość wykonywania zdjęć nawet przy zablokowanym telefonie to cechy, które mają zapewnić Xperii P fotografowanie na najwyższym poziomie.

Podobnie jak opisywany wyżej model, P na początku również będzie korzystać z Androida w wersji 2.3. Oczywiście, Sony już zapowiedział aktualizację do 4.0, która ma się odbyć w drugim kwartale tego roku.


W Xperii P szczególną zaletą może okazać się ekran wzbogacony o technologię White Magic. Jak zapewnia Sony, wyświetlacz P jest najjaśniejszym, jaki kiedykolwiek zastosowano w smartfonie. Sam panel ma 4 cale i obsługuje rozdzielczość qHD.

Co ciekawe, model P ma posiadać mniejszą niż U baterię – tylko 1305 mAh. Jest to bardzo dziwne, ponieważ mocniejszy sprzętowo smartfon z pewnością będzie wykorzystywał więcej energii niż jego słabszy odpowiednik.

Cena P także nie jest znana. Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia materiałów promocyjnych umieszczonych poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v= VUA7YV-T0sk
https://www.youtube.com/watch?v= lTTMRJZ8lOQ

Sprawdź najnowsze wpisy