ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
10 lat Chrome OS

To już 10 lat Chrome OS! Google z tej okazji przygotowało wiele świetnych funkcji dla systemu

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Chrome OS ma 10 lat. System ten zaczynał jako coś, co można nazwać przeglądarką internetową z pulpitem dodanym dla picu. Teraz jednak mamy już do dyspozycji coś, co może i ma pewne braki, ale jest już dojrzałym systemem operacyjnym. I właśnie z okazji jubileuszu Google postanowiło sprawić, że stanie się on jeszcze lepszy. Wszystko dzięki zupełnie nowym funkcjom, które dodatkowo poprawią integrację Chromebooka ze smartfonem, a także samo działanie systemu operacyjnego.

10 lat Chrome OS

Te już trafiają na Chromebooki wraz z aktualizacją do Chrome OS 89. Niestety, ta wciąż nie jest dla mnie dostępna, ale mam nadzieję, że trafi na mój komputer w ciągu kilku najbliższych dni. Najlepiej będzie każdą z nowych funkcji omówić z osobna, ponieważ jest ich naprawdę dużo, a wiele z nich nadawałoby się na osobne wpisy:

Phone Hub

10 lat Chrome OS

Dzięki tej funkcji użytkownicy będą mogli kontrolować swoje smartfony z Androidem z poziomu Chromebooków. Tuż obok pigułki z informacjami o statusie pojawi się ikona telefonu. Po jej kliknięciu pojawią się takie informacje, jak sygnał sieci, poziom naładowania baterii oraz skrót do Szybkich ustawień dla Hotspotu, trybu dzwonka i sposobu na łatwe zlokalizowanie telefonu. Wyświetli również dwie ostatnio otwarte karty Chrome z telefonu, a także pozwoli Ci odpowiadać na SMS-y. Warto tu dodać, że integracja z aplikacją Wiadomości i ustawieniami Hotspotu już jest dostępna w Chrome OS od jakiegoś czasu. Są to jednak osobne aplikacje, a ta ostatnia jest widoczna tylko wtedy, kiedy Chromebook nie jest połączony z żadną inną siecią Wi-Fi.

Zobacz też: Nieoficjalnie wiemy, jak długo Chiny będą skazane na przestarzałą technologię

Przechwytywanie ekranu i tryb adnotacji

Użytkownicy będą mogli nagrywać to, co znajduje się na ich ekranie. Dostęp do tej funkcji będzie można uzyskać z kafelka w menu Szybkie ustawienia. Do nagranych filmów lub zrzutów ekranu będzie można szybko przejść z miejsca Tote na półce Chrome OS Shelf.

Szybsze łączenie się z internetem dzięki Synchronizacji Wi-Fi

Nowa aktualizacja ułatwia łączenie się z sieciami Wi-Fi. Jeśli Twój telefon lub inne urządzenie z Chrome OS z tym samym kontem Google było już połączone z siecią Wi-Fi, nie musisz ponownie wpisywać hasła do tej sieci na Chromebooku. Dzięki Synchronizacji Wi-Fi urządzenie automatycznie łączy się z zaufaną siecią. 

Kontrolki multimediów

Google dodał elementy sterujące multimediami do wielu szybkich ustawień, ułatwiając kontrolowanie odtwarzania dowolnego utworu.

Odświeżone ikony

Kolejną nowością są przeprojektowane ikony. Ikony na półce i w launcherze aplikacji są teraz okrągłe lub umieszczone w okręgu z białym tłem. Pojawiły się także nowe ikony kalkulatora i aplikacji canvas.

Ulepszony schowek

Chrome OS otrzymał ulepszony schowek, który pokazuje pięć ostatnio skopiowanych elementów, w tym obrazy. Skopiowane elementy, a także ostatnio pobrane pliki, zrzuty ekranu i przypięte pliki, pojawią się w miejscu zwanym Tote, które jest swego rodzaju przestrzenią przechowywania.

Inteligentna interakcja

Gdy klikniesz prawym przyciskiem myszy na słowo w tekście, Chrome OS poda jego definicję lub tłumaczenie. W zależności od tego, co jest podświetlone, poda także konwersję jednostek.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy